sâmbătă, 7 noiembrie 2015

Pandurii gorjeni, învinşi în Dealul Copoului de "glonţul" lui Bojan Golubovic

În etapa a 17-a din Liga I de fotbal, prin golul marcat de Golubovic, în minutul 27, dintr-un penalty, CSMS Iaşi a învins echipa Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (1-0), într-un meci urmărit pe stadionul din Dealul Copoului de circa 1.500 spectatori.
Într-o partidă arbitrată cu unele erori de bucureşteanul Marius Avram, ajutat de asistenţii Marius Nicoară şi Dragoş Iliescu şi de rezerva Florin Andrei au evoluat echipele:
- CSMS Iaşi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Bădic – Ciucă, Enescu (Creţu '84) – Viveiros (Bosoi '46), V. Gheorghe (Grigorie '69), Böle – Golubovic. Antrenor: Nicolo Napoli.
- Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan (V. Munteanu '85), Vasco, Filippetto, Momcilovic – Droppa (Wellington '76), Mrzjlak – Nicoară (Ciucur '66), Nistor, Răduţ – Hora. Antrenor: Edward Iordănescu.
De menţionat că antrenorul oaspeţilor, Edward Iordănescu, pentru proteste, a fost trimis în tribune în minutul 29.
Într-un alt meci al rundei: FC Viitorul Ovidiu - Astra Giurgiu 1-2. Celelalte meciuri sunt: FC Voluntari - CFR Cluj, ACS Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti, CS Universitatea Craiova - ASA Târgu Mureş, Steaua Bucureşti - FC Botoşani (se joacă la Cluj), Petrolul Ploieşti - Concordia Chiajna.
Conduce în clasament Astra Giurgiu, cu 36 puncte, iar CSMS Iaşi ocupă locul 8, cu 22 puncte.
După meciul amical Italia-România  (din 17 noiembrie, de la ora locală 20:45 / 21:45 ora României, de la Bologna), runda cu nr. 18 programează, în perioada 20-23 noiembrie, partidele: Concordia Chiajna - CSU Craiova, CFR 1907 Cluj - CSMS Iaşi (sâmbătă, 21 noiembrie, ora 16:30), Astra Giurgiu - Poli Timișoara, ASA Târgu Mureş - FC Viitorul, Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti, FC Botoşani - FC Voluntari, Pandurii Tg. Jiu - Petrolul Ploieşti (se joacă la Drobeta Turnu Severin).