luni, 9 noiembrie 2020

Andreea Verdeş, cea mai bună gimnastă de ritmică din ţară

Anul competiţional la gimnastică ritmică s-a încheiat odată cu desfăşurarea, în Capitală, a “Cupa României”. Sportivele ieşene, legitimate la C.S.Ş. Unirea şi la Clubul de gimnastică ritmică Corrado, au strălucit, din nou, dovedind că perioada de inactivitate din prima jumătate a anului 2020 au însemnat zile de antrenament permanent la domiciliu pentru menţinerea calităţilor fizice.

Andreea Verdeş, după ce a reuşit să câştige patru titluri naţionale cu două săptămâni în urmă, a cucerit şi “Cupa României”, competiţie care se desfăşoară numai la individual compus. Pe treapta a doua a podiumului s-a situat o altă ieşeancă, Laura Aniţei.

La categoria 7 ani, mezina lotului, Ioana Catrinescu a obţinut medalia de bronz, iar la junioare Crina Dracşanu s-a clasat pe locul 6.

În urma rezultatelor înregistrate la competiţiile din anul 2020, Federaţia Română de Gimnastică Ritmică a declarat-o pe Andreea Verdeş, pregătită Cătălina Radu şi Constantin Radu, cea mai bună gimnastă de ritmică din România.