duminică, 4 decembrie 2016

Voleibalistele de la Penicilina Iaşi, la un pas de o mare victorie în faţa dinamovistelor!

Alicia Perrin

Meciul dintre Penicilina Iași și Dinamo București, din etapa a XI-a a Diviziei A1 de volei feminin, ne-a adus aminte de disputele de odinioară dintre cele două formații, prin spectaculozitatea jocului și prin răsturnările de situații pe tabela de marcaj. Primele două seturi au oferit publicului o imagine reală a potențialului grupării ieșene, relațiile de joc funcționînd perfect, iar execuțiile tehnice având o eficiență ridicată, în fața unui adversar puternic. Cu o mai mare încredere în forțele proprii, decât în alte partide, în primul set, voleibalistele ieșene, în formula Milica Knezevic, Melinda Sipos, Alicia Perrin, Maria Grabovețcaia, Jelena Cvijovic, Vesna Sekulic - Cristen Moncks (libero), au ”îndrăznit” să preia conducerea de la 4-2 și, pe fondul unei evoluții echilibrate a întâlnirii, să se mențină primele pe tabela de scor: 8-6, 12-8, 16-12, 18-13. Dinamo, mai are o zvâcnire(22-19), dar ”angrenajul” ieșencelor funcționează mai bine ca oricând și 25-21.
Emoțiile publicului nu se risipesc, pentru că oaspetele alcătuiesc o echipă prea puternică, încât să cedeze după doar un set. Al doilea parțial începe aproape ca primul, echilibrul menținându-se până la 10-11. La acest scor, pe serviciul Vesnei Sekulici, Penicilina realizează consecutiv opt puncte, evidențiind-o pe Alicia Perrin, prin atacuri fără speranță dincolo de fileu. Ieșencele, cu o preluare excelentă, la care au excelat Cristen Monks și Maria Grabovețcaia, și cu un blocaj de netrecut se impune, din nou, cu 25-16.
La 2-0 la seturi, Penicilina s-a aflat la un set de... fericire. Numai că, Dinamo a folosit momentul de ușoară relaxare a adversarelor, a strîns  rândurile și valoroasele Leticia Boscacci, Alexis Mathews, Luciana Bezerra și Olivera Medić au reușit să rupă echilibrul în runda a treia, când, de la 9-8, scorul a ajuns la 9-17 și 13-25. Echipa lui Dan Gavril a pornit cu încredere jocul și în setul al patrulea, s-a ținut aproape de partenerele de joc (6-8, 13-14), dar câteva decizii discutabile ale arbitrilor D. Meșca și G. Grădinaru au dat elan oaspetelor, care au egalat la seturi, 2-2, după 17-25 .
Și în setul decisiv, Penicilina a arătat că merită mai mult decât locul 8 în clasament. După 2-6, a egalat la 6, apoi, după 7-12, a revenit la 10-12, dar voleibalistele din Capitală au manifestat mai multă luciditate și au câștigat (12-15). Scor final: Penicilina - Dinamo 2-3.
Dincolo de punctul de clasament obținut, elevele lui Dan Gavril au fost partener valoros într-un spectacol volebalistic de ținută, în care ieșencele și-au etalat calitățile. Varietatea mijloacelor de exprimare în joc au permis obținerea unui rezultat meritoriu, dar care, cu mai multă concentrare și stăpânire de sine din partea sportivelor noastre în momentele de amplitudine ale adversarelor, se putea transforma într-un succes pe deplin meritat.
Primele patru rezultate ale ultimei runde a turului au fost: ACS Penicilina Iași - Dinamo București 2-3 (25:21, 25:16, 13:25, 17:25, 12:15), Știința Bacău - SCM Pitești 3-0 (25:18, 25:12, 25:10), CSU Medicina Târgu Mureș - SCMU Craiova 3-0 (25:18, 25:21, 25:9), CSU Galați - CSM Lugoj 0-3 (19:25, 23:25, 21:25).
În următoarele două etape, pe teren propriu, ACS Penicilina Iaşi se va confrunta cu Ştiinţa Bacău şi CSU Medicina Tg. Mureş.
În prezent, ieşencele se află pe locul 8 în prima ligă de volei feminin, cu 13 puncte la activ.