duminică, 31 ianuarie 2016

Echipele din Târgu Mureş şi Cluj învinse în Liga Campionilor la popice

Pe 30 ianuarie 2016, Liga Campionilor la popice a găzduit partidele din prima manşă din sferturile de finală ale competiţiei. Ambele echipe româneşti prezente în această fază competiţională au evoluat în deplasare şi au pierdut categoric partidele susţinute. Fetele de la Electro Romgaz Tg. Mureş au fost învinse cu 7-1 la Bamberg, în Germania, iar băieţii de la CFR Cluj au pierdut cu 8-0 meiul susşţinut la Podbrezova, în Slovacia. Rezultatele complete au fost:
FEMININ:
- KK Celje (SLO) - KK Admiral Zagreb (CRO) 6 : 2 la puncte de echipă (13 : 11 la puncte de set -- 3247 p.d. : 3136 p.d.);
- KK Mlaka Rijeka (CRO) - SKK 98 Poing (GER) 8 : 0 (15 : 9 -- 3339 : 3172);
- SKC 1947 Victoria Bamberg (GER) - Electromureş Romgaz Târgu Mureş (ROU) 7 : 1 (18 : 6 -- 3622 : 3367);
Pentru mureşence au punctat: Alexandrina Bornert - 543 popice doborâte (1 punct de set / manşă; 0 puncte de echipă), Duka Tilda - 612 p.d. (2; 1), Alina Suciu - 539 p.d. (0,5; 0), Gyeresi Anna - 562 p.d. (1,5; 0), Doina Baciu - 524 p.d. (0; 0), Mirabela Preda - 587 p.d. (1; 0). De la gazde, românca Ioana Antal (ex-Văidăhăzan) a reuşit 587 p.d. (2,5; 1) şi a învins-o în duel direct pe Gyeresi Anna.
- BBSV Viena (AUT) - KC Schrezheim (GER) 6 - 2 (19 : 5 -- 3405 : 3200).
Partida retur dintre Electro Romgaz Tg. Mureş şi Victoria Bamberg se dispută pe 31 ianuarie, tot la Bamberg, în Germania, cu acceptul formaţiei din România !
MASCULIN:
- SKV Rot-Weiss Zerbst 1999 (GER) - Repcelaki SE (HUN)
8 : 0 (18,5 : 5,5 -- 3843 : 3620);
- KK Belgrad (SRB) - SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) 3 : 5 (10 : 14 -- 3757 : 3852).
De la echipa din Bamberg, românul Nicolae Lupu a reuşit 603 p.d. (2 manşe; 0 puncte de echipă), fiind învins în meciul direct de Jovan Calic - 617 p.d. (2; 1).
- KK ZP Sport a.s. Podbrezova (SVK) - CS CFR Cluj (ROU)
8 : 0 (18 : 6 -- 3878 : 3605).
Pentru clujeni au punctat: Paul Rohotin - 612 p.d. (1; 0), Ioan Figlea - 578 p.d. (0; 0), Mănel Manea - 631 p.d. (2; 0), Petruţ Mihălcioiu - 619 p.d. (1; 0), Vlad Sabău - 580 p.d. (1; 0), Robert Merza - 585 p.d. (1; 0). De menţionat că, în sezonul trecut, hunedorenii Paul Rohotin şi Mănel Manea au evoluat pentru campionii de la CFR Olimpia ACB Iaşi.
De la gazdele slovace, cuplul Kyselica Ondrej - Zavarko Vilmoš a reuşit un excepţional rezultat de 718 p.d. (4; 1) în confruntarea directă cu Ioan Figlea.
- KK Zapresic (CRO) - Szegedi TE (HUN) 7 : 1 (17,5 : 6,5 -- 3950 : 3810).
Partida retur dintre CFR Cluj şi KK ZP Sport a.s. Podbrezova va avea loc pe 20 februarie, la Hunedoara, sub arbitrajul românului Gheorghe Blasicz (din Mediaş), tot la acea dată fiind programate şi celelalte meciuri retur ale competiţiei.
Turneul final de patru, la feminin şi masculin, este programat la Bamberg, în Germania, în zilele de 2 şi 3 aprilie 2016.