joi, 31 mai 2012

Medalie europeană de bronz pentru popicarii nevăzători din România

* În competiţia pe echipe de la Campionatul European de la Celje (Slovenia), din loturile naţionale ale României au făcut parte şi doi popicari ieşeni, ei fiind Emil Postolache şi respectiv Daniela Şoldan
Ediţia cu nr. 13 din cadrul Campionatelor Europene de popice pentru nevăzători este programată în Slovenia, la Celje, în perioada 29 mai – 3 iunie 2012.
În competiţia pe echipe, echipa masculină a României a cucerit medalia de bronz şi a fost la doar 4 popice doborâte de medalia de argint, iar naţională feminină a ţării noastre a fost la doar un „băţ” de o altă medalie de bronz.
Podiumurile de premiere au fost următoarele:
- MASCULIN:
1. Croaţia – 3872 popice doborâte; 2. Polonia – 3790 p.d.; 3. România – 3786 p.d.
Naţionala României a concurat în următoarea componenţă: categoria B 1 -
Dorel Pop – 493 p.d. şi Dumitru Văduva – 536 p.d.; categoria B 2 - Vasile Damian – 706 p.d. şi Tiberiu Oreian – 660 p.d.; Arpad Hejas – 749 p.d. şi Emil Postolache (ANR - Filiala Iaşi) – 642 p.d.
- FEMININ:
1. Croaţia – 1967 p.d.; 3. Germania – 1792 p.d.; 3. Slovenia – 1782 p.d.
Pe locul 4 s-a clasat România, cu un rezultat de 1781 p.d., după următoarele rezultate individuale: categoria B 1 - Elena Negrilescu - 470 p.d.; categoria B 2 - Daniela Şoldan (ANR – Filiala Iaşi) – 628 p.d.; categoria B 3 - Klaudia Boandă – 683 p.d.
Competiţia din Slovenia programează în continuare probele individuale, acolo unde vor fi prezenţi şi popicarii nevăzători din România. Sportivii Emil Postolache şi Daniela Şoldan sunt pregătiţi la ANR – Filiala Iaşi de antrenoarea Rădiţa Oneţ-Apostol, fostă jucătoare de handbal la TEROM Iaşi în anii din urmă, care a trecut de mai mulţi pe banca tehnică din sportul popicelor.