miercuri, 9 mai 2012

Un nou succes pe teren propriu pentru baschetbalistele ieşene

* În al doilea meci pentru locurile 15-16, miercuri, pe 9 mai, Poli Naţional Iaşi a învins pe mai modesta BBALL 6 Sepsi Sf. Gheorghe cu scorul de 50-33 (19-8, 14-4, 11-12, 6-9)
După victoria obţinută ieri cu scorul de 62-45, elevele lui Radu Boişteanu şi Sorana Gavrilescu au câştigat la aceeaşi diferenţă de 17 puncte şi partida cu nr. 2 în faţa tinerelor baschetbaliste din Sf. Gheorghe, de data aceasta la scorul de 50-33. Într-o dispută programată după sistemul „2 din 3”, partida de astăzi a fost considerată în deplasare pentru moldovence, dar ea s-a disputat tot în sala de sport a Şcolii Generale nr. 39 din cartierul ieşean Dacia, cu acceptul formaţiei din Sf. Gheorghe.
În primele două sferturi, ieşencele s-au detaşat clar pe tabela de marcaj, iar la pauza mare ele conduceau cu o diferenţă clară de 21 puncte, la scorul de 33-12. În ultimele două reprize, oaspetele s-au arătat mai mult în joc şi au reduc până la 50-33, rezultatul final fiind stabilit în ultima secundă a meciului de către coşgetera partidei, Lila Szekely, care a reuşit un coş de 3 puncte.
Au înscris următoarele jucătoare:
- Poli Naţional Iaşi: Panait 9, Necula 12, Alaiba 14, Cioroiu 13 (1x3), Miller 2;
- BBALL 6 Sepsi Sf. Gheorghe: Szekely 15 (1x3), Kokovay 2, Szilagyi 2, Dezsi 4, Gergely 2, Bacso 4, Szabo 4.
Aşadar, cu scorul de 2-0 la victorii, Poli Naţional Iaşi rămâne pe locul 15 al ierarhiei, dar cele două combatante, de ieri şi astăzi, au retrogradat în liga a doua, de pe ultimele două locuri ale clasamentului Diviziei A de baschet feminin.