duminică, 8 ianuarie 2017

Poli Naţional Iaşi, învinsă în meciul retur din Cupa României la baschet feminin

Sursa foto: Facebook

Duminică, 8 ianuarie, într-un meci retur din faza preliminară a Cupei României la baschet feminin, pe teren propriu, ACS BC Sirius Târgu Mureş s-a impus în faţa echipei Politehnica Naţional Iaşi cu scorul de 87-73 (32-13, 16-20, 15-19, 24-21) şi s-a calificat în faza a doua a competiţiei. Echipa moldavă a contat doar pe formaţia de start, care a evoluat pe toată durata disputei!
Ieşencele au condus în startul partidei cu 2-0, 8-2, 11-3 (min. 3), după care gazdele au întors rezultatul la 30-11 (min. 9), reuşind să înscrie 27 puncte consecutive, fără să primească niciunul!
După 48-33 la pauza mare şi 63-52 (după trei reprize), mureşencele au obţinut o victorie concludentă, cea de-a doua consecutivă în faţa moldovencelor (după 95-61 în meciul tur, de la Iaşi).
Au evoluat echipele:
- ACS BC Sirius Tg Mureş (antrenor: Zakarias Steff):
C. Daniel 15 (1x3), E. Gal 5 (1x3), L. Gregory 19 (2x3), K. Meszaros 2, A. Radu 8 (2x3), apoi B. Bartha, D. Imreh, T. Laudermill 12 (2x3), I. Lovasz, T. Mc Cune 14, T. Parajdi 6, A. Pop 6 (2x3).
- Poli Naţional Iaşi (antrenor: Ovidiu Stochici):
A. Aursulesei 15 (2x3), A. Ciotir 25 (5x3), R. Danalache 8 (1x3), I. Iftimescu 2, K. Simmons 23, apoi au stat doar pe banca de rezerve R. Butnaru, M. Cioroiu, G. Măgurean, M. Popa.
Într-un meci observat de comisarul FRB Marius Hurgoi, a arbitrat brigada Vlad Potra - Ionuţ Moraru - Istvan Bertalan.
Pe 14 ianuarie, într-un joc din Liga Naţională - etapa a 15-a, la Iaşi, codaşa clasamentului, Poli Naţional din localitate, se va confrunta cu vice-lidera de moment, Olimpia CSU Braşov.