vineri, 8 noiembrie 2013

Juniorul ieşean Vlad Nacu devine campion naţional la popice

Laureaţii de la CFR Olimpia ACB Iaşi - sportivi şi antrenori

În perioada 8-10 noiembrie 2013, arena CFR Iaşi găzduieşte Campionatele Naţionale de juniori şi junioare, în probele individual clasic, individual sprint şi tandem.
Concursul de vineri, care a durat 11 ore, a derulat finala la individual clasic, dar şi întrecerile din calificări ale probelor de sprint şi tandem, toate în competiţia juniorilor, acolo unde au participat 19 sportivi de la CFR Olimpia ACB Iaşi (antrenori: Remus Antimirescu şi Costică Ciurdea), CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii (antrenor: Emil Gabor), UNIO Satu Mare (antrenor: Vasile Sabău) şi ICMRS Galaţi (antrenor: Jani Pletosu).
În proba individual clasic, primii favoriţi au fost internaţionalii Bogdan Tudorie (CFR Olimpia ACB Iaşi) şi Vlad Sabău (
CFR Cluj & CSM Câmpia Turzii), dar marea surpriză a furnizat-o Vlad Nacu (de la a doua echipă a gazdelor de la CFR Olimpia ACB Iaşi) care a realizat recordul carierei la doar 18 ani şi 11 luni şi cu o performanţă de 571 popice doborâte a cucerit titlul de campion naţional. Pe locul 2 s-a clasat Vlad Sabău – 553 p.d., iar pe locul 3 s-a clasat Bogdan Tudorie  – 541 p.d., ambii având primele două manşe excelente şi mai puţin reuşite ultimele două.
Într-o întrecere în care arbitrul principal a fost Dan Teodorescu (Iaşi), iar delegatul federal a fost secretarul general al FR Popice-Bowling, Constantin Stamatescu (căruia, la finalul zilei de concurs i s-a urat un călduros La mulţi ani, de... 56 de ori !), clasamentul final al probei individual clasic a fost următorul: