duminică, 16 august 2015

Un bonus defensiv pentru rugbyştii de la Poli Unirea Iaşi

Etapa a 12-a din Divizia Naţională de Seniori la rugby a programat sâmbătă partida CSA Steaua U 23 Bucureşti - Poli Unirea Iaşi 20-14 (13-8). Moldovenii au condus cu 8-0 prin punctele reuşite de Giuşcă (eseu - min. 5) şi Plai (lovitură de pedeapsă - min. 18), dar steliştii au întors rezultatul până la pauză (13-8) şi au câştigat în final doar cu 20-14, ceea ce a permis oaspeţilor să cucerească punctul bonus defensiv. În repriza secundă, pentru Poli Unirea a mai înscris Plai, din două lovituri de pedeapsă.
Lotul deplasat de antrenorii Iulian Iftenie si Bogdan Budişteanu pentru partida de la Bucureşti a fost următorul: Formagiu, Butnariu, Călugăreanu, Crîşmaru, Fânariu, Pâslaru, Vaman, Plai, Mihai, Văcaru, Borş, Deliu, Pricopie, Bişoc, Bolat, Niţă, Ilie, Rusu şi Pruteanu.
După 10 meciuri disputate, ieşenii au acumulat 31 puncte şi ocupă locul 4 în clasamentul DNS.
Etapa viitoare, pe 22 august, programează partidele: CSM Bucovina Suceava - RC Stejarul Buzău, CSU Aurel Vlaicu Arad - CSM U 23 Bucureşti, CS Ştiinţa Petrosani - Rugby Club Bârlad, CS Năvodari - CS Politehnica Unirea Iaşi şi RCM Galaţi - CSA Steaua U 23 Bucureşti.