sâmbătă, 8 octombrie 2016

O surprizătoare remiză pe terenul de rugby TEPRO din Iaşi

Pe Stadionul TEPRO din cartierul ieşean Tătăraşi, etapa a IV-a din Cupa Regelui la rugby a programat sâmbătă, pe 8 octombrie 2016, meciul CS Politehnica Iaşi - Universitatea Cluj 6-6 (6-6).
După o primă repriză egală (6-6), când au fost transformate patru lovituri de pedeapsă, câte două două de fiecare parte, partea a doua a disputei nu a adus nici un punct pe tabela de marcaj şi astfel partida de pe TEPRO s-a încheiat cu un rezultat de egalitate, deşi ieşenii erau favoriţii meciului!
În duelul Iaşi-Cluj, evoluţia scorului a fost următoarea: 3-0, 3-3, 6-3, 6-6 (la pauză şi final). Au marcat: Daniel Plai (2 lovituri de pedeapsă - min. 10 şi 20), respectiv Ovidiu Melniciuc (2 lovituri de pedeapsă - min. 15 şi 40).
Sub conducerea antrenorului George Sava, gazdele ieşene au evoluat în următoarea alcătuire: 1. Dorogan Ruslan, 2. Orghianu Igor, 3. Sasu Florin Bogdan - 4. Toader Andrei, 5. Raţiu Cosmin (căpitan de echipă) - 6. Welile Ntozakhe, 7. Ilie Mihai Alexandru, 8. Moa Nicholas Alex - 9. Rusu Adrian, 10. Plai Daniel - 11. Moa Atelea, 12. Taljaard Juan Piere, 13. Curcan Florin, 14. Shaun Prins - 15. Bezuidenhout Jan Hendrik. Rezerve: 16. Melecciu Ionuţ, 17. Chiriac Constantin Ciprian, 18. Bălan Vasile, 19. Niţă Constantin Valentin, 20. Pâslaru Constantin, 21. Moroşan Doru Marian, 22. Neagu Florin Georgian, 23. Mihai Claudiu.
Celelalte meciuri ale rundei: CSA Steaua Bucureşti - CSM Ştiinţa Baia Mare 16-8 (13-5), CSM Olimpia Bucureşti - CS Dinamo Bucureşti (se dispută pe 9 octombrie, de la ora 11.00), iar Timişoara Saracens a stat.
Runda cu nr. 5, din 29 octombrie, de la ora 11.00, programează jocurile: CS Universitatea Cluj - CSM Olimpia Bucureşti, CSM Ştiinţa Baia Mare - CS Politehnica Iaşi, Timişoara Saracens - CSA Steaua Bucureşti, iar Dinamo Bucureşti va sta.