marți, 25 octombrie 2016

Penicilina Iaşi merge mai departe în "Cupa României" la volei

Luni seara, pe 24 octombrie 2016, în vedeta cuplajului sportiv din Sala Polivalentă, în prima fază a "Cupei României" la volei feminin, Penicilina Iași a întâlnit formația CSU Medicina Târgu Mureș. Calificarea s-a disputat într-un singur meci, pe terenul echipei mai slab clasate în ediția trecută a Diviziei A1.
După 51 de minute de joc, ieșencele, în componența : Mihaela Stângă - Veselina Grigorova, Melinda Sipos, Alicia Perrin, Maria Grabovețkaia, Jelena Cvijovic - Cristen Moncks (libero), conduceau cu 2-0 la seturi (25-22, 25-19). Elevele lui Dan Gavril au ajuns la acest scor, pe fondul unui joc echilibrat, cu servicii precise ale majorității componentelor și cu atacuri tăioase în momentele decisive. Chiar dacă replica oaspetelor a fost una puternică, cu greu își închipuia cineva că Penicilina nu va încheia meciul în trei seturi.
În continuare, adversarele s-au mobilizat extraordinar și, pe fondul unei degringolade accentuate a ieșencelor, balanța s-a înclinat în favoarea mureșencelor: 5-5, 6-11, 11-16, 15-20, 16-25 (în setul al treilea) și  2-7, 8-8, 13-13, 14-16, 15-19, 18-22, 19-25 (în setul al patrulea) . La 2-2 la seturi, iureșul oaspetelor a continuat: 0-5, 3-8. Ceva bun s-a întâmplat în formația ieșeană, adversarele au resimțit oboseala, iar Sipos și compania au refăcut terenul pierdut, punct cu punct: 9-10, 11-13, 14-13. În fața unui public care trecuse de la extaz la agonie și, din nou, la extaz, verdictul s-a  amânat dramatic până la scorul de 17-15 în favoarea Penicilinei. La final, a fost 3-2 (22, 19, -16, - 19, 15) pentru ieşence, după 2 ore și 18 minute de joc.
La gazde, pe parcursul meciului, antrenorul Dan Gavril le-a folosit și pe Ana-Maria Ursachi, Andra Streşină, Raluca Pichiu, Milica Knežević și Vesna Sekulić.
În faza următoare a "Cupei României" (sferturi de finală), Penicilina Iaşi va întâlni, pe 16 și 23 noiembrie, pe Știința Bacău, primul meci urmând să se dispute pe malul Bistriței.
Alte rezultate din faza I a Cupei României: SCM Piteşti - SCMU Craiova 3 : 0 (25:15, 25:10, 25:11), CSU Galaţi - Unic Piatra Neamţ 1 : 3 (18:25, 7:25, 25:23, 23:25). Meciul CSM Lugoj - CS Dinamo Bucureşti a fost programat pe 3 noiembrie 2016, cu o zi înainte cele două formaţii întâlnindu-se în campionat, tot la Lugoj.
În etapa a IV-a din cadrul campionatului Diviziei A1 de volei feminin, sâmbătă, pe 29 octombrie, sunt programate partidele: CS Dinamo Bucureşti - CSU Medicina Târgu Mureş (ora 11.45, în direct pe Digi Sport), CSU Galaţi - CS Ştiinţa Bacău, CSM Târgovişte - ACS Penicilina Iaşi, CSM Bucureşti - SCM Piteşti, Unic Piatra Neamţ - SCMU Craiova, CS Volei Alba-Blaj - CSM Lugoj.