joi, 26 aprilie 2018

CSŞ Unirea Iaşi, primul titlu naţional la gimnastică ritmică

Gimnastica ritmică ieşeană a obţinut prima medalie, una de aur, sub noua titulatură, CSŞ Unirea Iaşi. Recent, la Baia Mare a avut loc Campionatul Național de Gimnastică Ritmică pentru copii. La categoria mica gimnastă (6-8 ani), Ansamblul fără obiect pregătit de Oana Cozma şi Constantin Radu a reuşit să impresioneze juriul de arbitre şi, în urma punctajului primit, s-a clasat pe primul loc, devenind campion naţional. Noile campioane naţíonale sunt Adelina  Badiu, Bianca Brânzei, Iness Negru, Maria Pal, Francesca Melinte, Ionela Nechita, rezerve fiind Daria Hanu şi Carla Constantin.
La individual compus, Mara Nechita, la primul ei campionat naţional, a ocupat locul 8, iar la cerc locul 7, în timp ce  Francesca Melinte s-a situat pe poziţia a 9-a în proba fără obiect.