joi, 12 mai 2016

Ieşeanul Răzvan Aghion s-a "aurit" şi "argintat" la Bucureşti !

Timp de mai multe zile, la Bucureşti s-a disputat Cupa Tennis Club pentru jucătorii sub 14 ani, din cadrul Circuitului Naţional al FR Tenis.
Printre competitori s-a aflat şi talentatul Răzvan Aghion (doar 12 ani şi 5 luni, de la CS CFR Iaşi, antrenat de bunicul Vergil Aghion şi mama Raluca Aghion, este elev la LPS Iaşi) care a cucerit două medalii, argint în proba de simplu şi aur în cea de dublu, alături de brăileanul Adrian Gheorghe.
Rezultatele au fost următoarele:
- Simplu (finala, pe tabloul de "16"): Liviu Gabriel Zamfirache (CSŞ Slobozia) - Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) 6-2, 6-3.
- Dublu (pe tabloul tip şah): locul 1, cu 3 victorii din tot atâtea posibile a fost obţinut de perechea Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) - Adrian Gheorghe (CSM Brăila).
În competiţia feminină, câştigătoarele au fost Ana Capat (CS Dacia Galaţi) - la simplu şi Alexandra Maria Iordache (CSŞ Slobozia) - Daniela Andreea Roşca (CSŞ 6 Bucureşti) - la dublu.
Arbitrul principal al turneului din Capitală a fost Horaţiu Ursu, iar directorul competiţiei a fost Ion Tupa.