luni, 16 octombrie 2017

Ieşeanul Ilie Ciotoiu, triplu medaliat european la haltere

La Durres, în Albania, sunt în plină desfăşurare Campionatele Europene de haltere pentru juniori şi tineret (U 23). Luni, pe 16 octombrie 2017, în cadrul Categoriei 56 kg tineret, printre concurenţi s-a aflat şi Ilie Ciotoiu, care concurează la "U 23" doar pentru CS CFR Iaşi, acolo unde este pregătit de antrenorul Dănuţ Fron. Într-o întrecere extrem de echilibrată, ieşeanul Ilie Ciotoiu a cucerit trei medalii, dintre care două de argint (la aruncat şi la totalul olimpic) şi una de bronz (la smuls). Ilie Ciotoiu a avut şase încercări pe podiumul de concurs, toate reuşite. La smuls a realizat 105 kg, apoi 109 kg şi în final 113 kg, iar la aruncat 132 kg, 136 kg şi în final 142 kg. La aruncat, Ilie a fost doar la 1 kg de medalia de aur, cucerită de adversarul său tradiţional, italianul Mirco Scarantino, care a reuşit 143 kg din a treia încercare. La totalul olimpic, diferenţa dintre Scarantino şi Ciotoiu a fost doar de 3 kg (258 kg, faţă de 255 kg). Cei doi au dominat întrecerea, deoarece la totalul olimpic, diferenţa dintre locul 2 (Ciotoiu) şi locul 3 (georgianul Goderdzi Berdelidze) a fost de 9 kg şi chiar de 12 kg faţă de Scarantino (locul 1)!!!
2. lie Ciotoiu (România) - 142 kg;
3. Goderdzi Berdelidze (Georgia) - 135 kg.
- Totalul Olimpic:
1. Mirco Scarantino (Italia) - 258 kg;
2. lie Ciotoiu (România) - 255 kg;
3. Goderdzi Berdelidze (Georgia) - 246 kg.
La finalul întrecerii, antrenorul ceferist ieşean Dănuţ Fron ne-a declarat: "După cum se vede, Ilie al nostru a fost la un pas de a deveni campion european la stilul aruncat, de medalia de aur fiind despărţit de numai 1 kg. Oricum, faţă de competiţiile anterioare, lupta dintre Scarantino şi Ciotoiu a fost mult mai strânsă. Cele trei medalii europene rămân în palmaresul clubului CFR Iaşi şi al Iaşului sportiv. A mai cucerit vreun sportiv ieşean trei medalii la nivel european în acest an, într-un sport olimpic?". Iar Dănuţ Fron a mai adăugat: "ILIE CIOTOIU ESTE UN SPORTIV DE LEGENDĂ, IAR ÎN ALBANIA A REALIZAT UN REZULTAT EXCEPŢIONAL! UN CADOU IEŞENILOR, CARE AU FOST ZILELE ACESTEA ÎN HAINE DE SĂRBĂTOARE!".