marți, 10 octombrie 2017

Înfrângere nemeritată pe malurile Dunării!

CSM Poli Iaşi
Etapa a V-a din Liga I de futsal a programat luni seara, pe 9 octombrie 2017, meciul CS United Galaţi - CSM Politehnica Iaşi 5-4 (4-1), un adevărat derby al Moldovei. Într-un joc cu două reprize diametral opuse, în prima dominând gazdele, iar în a doua oaspeţii, evoluţia scorului a fost următoarea: 3-0, 3-1, 4-1 (la pauză), 5-1, 5-4 (rezultat final), cu menţiunea că golurile ieşenilor au fost reuşite de Andrei Despan, Mario Şchiopu (2, cu 1 din penalty de la 6 metri) şi spaniolul Toni. Golurile gălăţenilor au fost reuşite de Adrian Lascu (2 - ambele din lovituri libere), Viorel Cojoc, Bogdan Covaci, Constantin Burdujel.
În finalul partidei, gălăţenii au fost la un pas să fie egalaţi şi doar neşansa a făcut ca ieşenii să nu plece acasă, din Sala Sporturilor "Dunărea", măcar cu un punct!
Au evoluat echipele:
- CS United Galaţi: Welington "Nene" H. Silva de Oliveira - Adrian Lascu, Constantin Burdujel, Kailon Subtil Borges, Varela Da Silva Magnus, apoi Andrei Dinicuţă - Bogdan Covaci, Viorel Cojoc, Octavian Cireş, Andrei Crăciun, Ovidiu Tudose, Andrei Apostol, Vasile Boubătrîn, Robert Crişan. Antrenor: Cosmin Gherman.
- CSM Poli Iaşi: George Pădure - Andrei Despan, Mario Şchiopu, Radu Guţu, Jodas Vives Antoni "Toni", apoi Ioan Grigoraş - "Joel" Rios, Robert Mircia, Valentin Pricop. Antrenor: Nelu Stancea, Maseur: Marian Sărbătoare. Director Sportiv: Ştefan Tudorache.
Nu au putut jucat la ieşeni Liviu Ruxandari, Alexandru Pricop şi Radu Pisică, toţi accidentaţi.
Partida de la Galaţi a fost arbitrată de brigada Daniel Vasile Pop - Liviu Chiţă (ambii din Piteşti), rezervă fiind Dumitru Bogdan Balaban (Galaţi). Pe post de observator federal s-a aflat Alexandru Băjan, din Videle.
După partidă, directorul sportiv al formaţiei din Dealul Copoului, Ştefan Tudorache, ne-a declarat: "E păcat că am pierdut, mai ales după cum s-a desfăşurat partida în repriza a doua. Am jucat foarte bine în repriza a doua, dar nu prea am avut portari în formă în prima repriză, primind gol şi de pe la mijlocul terenului! Per total meci, să ştiţi că adversarii noştri din Galaţi nu au fost mai buni decât noi! Noi sperăm că în viitoarele două meciuri, pe care le vom disputa acasă, să adunăm 6 puncte, chiar dacă vom juca cu echipe puternice. Ne dorim de asemenea să terminăm sezonul regulat în primele şase echipe, deci să evoluăm în turneul play-off".
Celelalte rezultate ale rundei au fost: Muncitorul Reşiţa - Autobergamo Deva 1-11, Dunărea 2005 Călăraşi - Imperial Wet Miercurea Ciuc 5-3, Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - Spicom Sfântu Gheorghe 9-3 şi Informatica Timişoara - City'Us Târgu Mureş 10-0.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. Autobergamo Deva            5          5          0          0          38-6                15
2. FK Odorheiu Secuiesc       5          4          1          0          39-15              13
3. CS United Galaţi               5          4          0          1          15-12              12
4. Informatica Timişoara       4          3          1          0          25-6                10
5. Dunărea Călăraşi               5          3          0          2          17-12                9
6. Muncitorul Reşiţa              5          2          0          3          15-36               6
7. Imperial Wet M. Ciuc        5          1          1          3          18-18                4
8. CSM Politehnica Iaşi       4          0          1          3          13-27                1
9. City'Us Tg. Mureş              5          0          0          5          6-29                 0
10. Spicom Sf. Gheorghe       5          0          0          5          5-30                 0
În zilele următoare, în Sala LPS Iaşi din Copou, CSM Poli Iaşi se va confrunta cu City'US Tg. Mureş (pe 14 octombrie, de la ora 16.30, în etapa a VI-a) şi Informatica Timişoara (pe 18 octombrie, de la ora 17.00, restanţă din etapa a IV-a).