luni, 9 octombrie 2017

La Iulius Mall Iaşi: Cupa de Toamnă la şah şi-a desemnat câştigătorii!

În perioada 6-8 octombrie 2017, în incinta Iulius Mall din Iaşi s-a desfăşurat Cupa de Toamnă la şah, o competiţie juvenilă organizată de CS Micul Şahist Iaşi. Directorul turneului a fost Ştefan Axinte, iar în componenţa brigăzii de arbitri au intrat Ovidiu Gherasim (arbitru şef) şi şahistul de talie internaţională Lucian Filip.
Duminică seară s-a încheiat competiţia destinată sportivilor legitimaţi, derulată pe două categorii de vârstă. La Open - Under 12 ani, trofeul a fost cucerit de Rareş Bighiu (ACS Smart Galaţi), cu 5,5 puncte, urmat pe podium de Rareş-Octavian  Caunic (CS Micul Şahist Iaşi) şi Ştefan-Emilian Prisăcaru (Ac De Şah Realitatea Huşi), ambii cu 4,5 puncte în cele 6 runde disputate.
La Open - Under 8 ani, pe primul loc s-a clasat Alexia Andrieş (CS Politehnica Iaşi), cu 5,5 puncte. Au urmat pe podium micii şahişti Rareş Amititeloaie (CS Micul Şahist Iaşi) şi
David-Gabriel Podaru (CS Micul Şahist Iaşi), ambii cu 5 puncte la activ. Pe locul 4 s-a clasat Andrei Ciomaga (CS Politehnica Iaşi), cu 4,5 puncte, care a ratat podiumul în ultima rundă.
Pornit la start pe post de favoritul nr. 25, elevul de 8 ani, Gabriel Teodorescu (FOTO / CS Politehnica Iaşi) a acumulat 2 puncte şi s-a clasat pe locul 22, la egalitate cu locul 17. În penultima rundă a turneului, trebuie de ramarcat şi faptul că micul şahist Gabriel Teodorescu şi-a învins adversarul cu MAT, în doar 13 mutări!
La sportivii nelegitimaţi, câştigătorii au fost: Robert Bagirianu - 4 puncte (de la clasele pregătitoare) şi Robert Stupu - 4,5 puncte (la clasele I-II).
Toţi micii şahişti trebuie felicitaţi pentru efortul depus în acest week-end în care unii s-au distrat, iar alţii au muncit în magnificul sport al minţii!