luni, 30 decembrie 2013

Ceferiştii ieşeni joacă tenis de sărbători

Ultimul turneu din acest an din calendarul FR Tenis a avut loc în judeţul Suceava şi s-a numit Cupa de iarna ''Sadova-Bucovina". Competiţia a fost organizată, în perioada 27-30 decembrie 2013, de CS Tenis Nord Bucovina Sadova şi s-a derulat în sala Liceului Dragoş Vodă din Câmpulung Moldovenesc.
Sub arbitrajul ieşeanului Dan Bosoiu şi a directorului de turneu Eugen Zbranca (Sadova), la turneul bucovinian de categoria I au luat parte şi micii şi talentaţii tenismeni ai clubului CFR Iaşi, sub coordonarea antrenorului Vergil Aghion.
La categoria 12 ani băieţi, în primul tur de pe tabloul principal, Răzvan Aghion (doar 10 ani împliniţi pe 11 decembrie 2013, nepotul antrenorului Vergil Aghion) l-a învins cu 6-2, 6-1 pe Flaviu Antonio Ianc (CSM Zalău) şi s-a calificat pe tabloul de patru de tip ŞAH.
La finalul turneului, ceferistul ieşean Răzvan Aghion s-a clasat pe un onorant loc 3, după următoarele rezultate: 2-6, 2-6 cu Claudiu Dudaşu (Tennis Elp Bistriţa, câştigătorul categoriei), 3-6, 3-6 cu Vasile Filip (Select Suceava – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Ştefan Ungureanu (Condor Piatra Neamţ – locul 4).
La categoria 16 ani băieţi, în turneul de tip ŞAH a ajuns şi Andrei Murgeanu (CS CFR Iaşi, care va împlini doar 15 ani pe 6 ianuarie 2014) care s-a clasat şi el pe un onorant loc 3, după următoarele rezultate: 2-6, 2-6 cu Albert Chirilă (Sănătatea Botoşani – locul 1), 6-3, 5-7, 3-6 cu Ştefan Căşuneanu (CSM Oneşti – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Nicolae Baciu (CS Tenis Star Piatra Neamţ – locul 4).
La cele două turnee feminine, câştigătoarele au fost Iulia Maria Duna (CSŞ Sighetul Marmaţiei - la categoria 12 ani) şi ieşeanca Andreea Prisăcariu (legitimată la Daimon Sport Club Bucureşti – la categoria 16 ani, deşi ea împlineşte doar 14 ani pe 9 februarie 2014).
La categoria 16 ani, Raluca-Mădălina Zbranca (CS CFR Iaşi) s-a clasat pe locul 3 pe tabloul tip ŞAH, după următoarele rezultate: 2-6, 0-6 cu Andreea Prisăcariu (Daimon Sport Club Bucureşti – locul 1), 3-6, 4-6 cu Nona Chiriac (CS Vergilius Iaşi – locul 2) şi 6-0, 6-0 cu Diana Cofariu (CS Vergilius Iaşi).
În ianuarie 2014, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti sunt programate, pe “hard”, Campionatele Naţionale de Iarnă la categoriile de vârstă 12 ani (în perioada 6-11 ianuarie), 14 ani (10-14 ianuarie) şi 16 ani (16-20 ianuarie), sub coordonarea directorului de turneu Florenţa Mihai.