miercuri, 11 decembrie 2013

Germania, mai puternică decât trupa lui Ghiţă Tadici !

Sursa foto: Serbia2013

Marţi seara, la Novi Sad, în etapa a III-a din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin, Germania a învins România cu scorul de 26-23 (13-12) şi astfel elevele lui Gheorghe Tadici au suferit prima înfrângere în competiţia din Serbia.
Nemţoaicele au condus încă din startul partidei cu 4-1 şi 8-4, apoi româncele au redus pe tabela de marcaj la 12-11 şi 13-12 (la pauză).
În repriza secundă, dominaţia germană a continuat însă şi România s-a văzut condusă la patru sau chiar cinci goluri diferenţă (16-12 şi 19-14), dar în min. 58 tabela de scor arăta doar un „ecart” de două goluri (25-23). Ultimul gol al disputei a fost reuşit însă tot de Germania care s-a impus finalmente cu 26-23 în faţa României, dar naţionala noastră păstrează şanse reale de a promova în optimile de finală. Marcatoarele celor două echipe au fost:
Nechita - 6 goluri, Neagu - 4, Perianu - 3, Marin - 3, Ciuciulete - 3, Brădeanu - 2, Ardean-Elisei – 1 şi Manea – 1, pentru România, respectiv Muller - 11, Naidzinavicius - 4, Steinbach - 4, Nadgornaja - 3, Augsburg - 2, Althaus – 1 şi Loeper – 1, pentru Germania.
Celelalte rezultate din grupa D au fost: Cehia-Tunisia 28-24 şi Ungaria – Australia 39-15.
După trei runde din grupa D, clasamentul este următorul: 1. Ungaria - 6 puncte; 2. Germania – 6 puncte; 3. România – 4 puncte; 4. Cehia – 2 puncte; 5. Tunisia – 0 puncte; 6. Australia - 0 puncte.
Primele patru clasate vor promova în optimile de finală ale competiţiei.
Runda cu nr. 4 din grupa D programează joi, 12 decembrie, partidele: Australia - Cehia, Germania – Tunisia şi România - Ungaria (ora 20.15, în direct pe Dolce Sport).