vineri, 19 decembrie 2014

Ieşeanul Tiberiu Dolniceanu, cel mai bun sportiv al Federaţiei Române de Scrimă în 2014

Sursa foto: FR Scrimă

Sabrerul Tiberiu Dolniceanu, format la CSM Iaşi de antrenorul emerit Iulian Biţucă, medaliat cu bronz la Campionatele Mondiale de la Kazan (Rusia), a primit, joi, în cadrul unui eveniment organizat la Muzeul Militar Naţional "Ferdinand I", premiul pentru cel mai bun sportiv al Federaţiei Române de Scrimă în anul 2014.
Tiberiu Dolniceanu (în prezent la CS Dinamo Bucureşti) a fost urmat în clasament de spadasina Simona Gherman, medaliată cu aur în proba de echipe de la Campionatul European de la Strasbourg, competiţie unde a urcat şi pe treapta a treia a podiumului în proba individuală.
Spadasina Ana Maria Brânză s-a clasat pe locul trei, în timp ce pe locurile patru şi cinci s-au clasat coechipierele ei, Simona Pop şi Maria Udrea.
Floretista Maria Boldor, medaliată cu bronz la Campionatele Europene de juniori de la Ierusalim, a fost desemnată a şasea sportivă a anului, ea fiind urmată de sabrerii Alin Badea, Iulian Teodosiu, Ciprian Gălăţanu şi Tudor Cucu.
La eveniment au participat ministrul Tineretului şi Sportului - Gabriela Szabo, preşedintele COSR - Alin Petrache, preşedintele Agenţiei Naţionale Anti-Doping – Graziela Vâjială, președintele Clubului Sportiv Dinamo – Elisabeta Lipă, precum și numeroși directori și președinți de instituții și cluburi care au fost alături de Federația Română de Scrimă în 2014..
"A fost un an dificil pentru toată lumea, dar ne bucurăm că avem ce premia. Am obţinut performanţe şi ne-am îndeplinit obiectivele. Urmează un an şi mai greu, pentru că vin calificările pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Acum, suntem în toiul pregătirilor pentru sezonul viitor", a declarat preşedintele FR Scrimă, Mihai Covaliu.