luni, 26 septembrie 2016

Favoritele s-au impus în runda cu nr. 2 din Liga I de popice

Etapa a doua din prima ligă de popice seniori din România a adus victorii pentru echipele oaspete, ele fiind de fapt şi favoritele confruntărilor programate.
Din păcate, însă, criza de efectiv la echipa ceferistă ieşeană continuă, deoarece mulţi tineri şi talentaţi lansatori, urmând o facultate sau încadrându-se la diverse firme pe profil economic, nu mai pot continua în paralel şi sportul popicelor, ei fiind obligaţi să se retragă în acest moment din activitatea competiţională.
Rezultatele complete au fost următoarele:
- Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi 2-6 la victorii directe (9-15 la puncte de set / manşe câştigate; 3088 p.d. - 3277 p.d.)
Duelurile individuale au fost:
- Majos Ferenc (555 p.d.; 1,5 puncte de set) - Florin Opincă (566 p.d.; 2,5 puncte de set) 0-1 la puncte de echipă;
- Balogh Lorand (496 p.d.; 0,5) - Gyula Veres (559 p.d.; 3,5) 0-1;
- Benke Zoltan (534 p.d.; 1) - Ion Cercel (582 p.d.; 3) 0-1;
- Boer Laszlo (535 p.d.; 3) - Sebastian Biţă (484 p.d.; 1) 1-0;
- Andrasi Daniel (451 p.d.; 0) - Costică Ciurdea (520 p.d.; 4) 0-1;
- Szasz Attila (517 p.d.; 3) - Iulian Gabriel Cucu (516 p.d.; 1) 1-0.
Într-un meci "amical" antrenorul-jucător al echipei ieşene, Remus Antimirescu l-a învins pe "subordonatul" său, Ion Cercel, cu 589 p.d. - 573 p.d.
- Inter Petrila - CFR Cluj 1-7 la puncte de echipă (9-15 la puncte de set / manşe câştigate; 3105 p.d. - 3214 p.d.)
Întrecerile individuale au fost:
- Florin Niţescu (522 p.d.; 2 puncte de set) - Ioan Figlea (525 p.d.; 2 puncte de set) 0-1 la puncte de echipă;
- Dorin Vîrtei (492 p.d.; 1) - Rareş Balogh (526 p.d.; 3) 0-1;
- Petre Cimpoer (502 p.d.; 1) - Vlad Sabău (521 p.d; 3) 0-1;
- Marian Bălan (549 p.d.; 1) - Paul Rohotin (573 p.d.; 3) 0-1;
- Radu Balaban (551 p.d.; 3) - Marcel Russ (491 p.d.; 1) 1-0;
- Cristian Cimpoer (489 p.d.; 1) - Mănel Manea (578 p.d.; 3) 0-1.
Clasamentul la zi arată astfel:
1. CFR Cluj                           2          2          0          0          14-2                4
2. CFR Olimpia ACB Iaşi      1          1          0          0          6-2                  2
3. Inter Petrila                        1          0          0          1          1-7                  0
4. Electromureş Tg. Mureş     2          0          0          2          3-13                0
Meciul din prima rundă, CFR Olimpia ACB Iaşi - Inter Petrila a fost amânat la cererea oaspeţilor, la o dată care urmează să fie fixată ulterior. Runda cu nr. 3, din 12 noiembrie, programează partidele: CFR Cluj - CFR Olimpia ACB Iaşi (va arbitra localnicul Dumitru Beşe şi cu această ocazie se va inaugura, într-un meci oficial, noua arenă de popice cu 8 piste din Cluj-Napoca) şi Inter Petrila - Electromureş Tg. Mureş (va arbitra braşoveanul Nicolae Nicolăescu).
Dar până atunci, pe 15 octombrie, va avea loc etapa a II-a din Campionatul Naţional de tineret pe echipe, iar în Grupa A se vor disputa meciurile: CS Atletic Fieni - CS al Oraşului Tălmaciu (va arbitra Ioan Grigorescu, din Târgovişte) şi Electromureş Tg. Mureş - CFR Olimpia ACB Iaşi (va arbitra Nicolae Nicolăescu, din Braşov). De remarcat că echipă ieşeană se află în plină reconstrucţie şi schimb de generaţii, sub conducerea antrenorului Costică Ciurdea.
Pe 22-23 octombrie, la Ploieşti (la masculin) şi Iaşi (la feminin) sunt programate Finalele Campionatelor Naţionale de popice la individual clasic, tandem şi sprint, pentru tineret (U 23).
În perioada 4-8 octombrie se desfăşoară cupele europene de popice. România este reprezentată doar de formaţiile Electromureş Romgaz Tg. Mureş (la feminin) şi CFR Cluj (la masculin), la Cupa Mondială de la Bolzano (Italia), asta după ce CFR Olimpia ACB Iaşi s-a retras din Cupa Europei de la Backa Topola (Serbia), iar în Cupa NBC de la Straubing (Germania) nu s-a înscris nici o grupare sportivă din ţara noastră.