marți, 20 septembrie 2016

Ieşeanul Dragomir Iordache, bronz la Cupa Mondială de tir sportiv

Sursa foto: ISSF

La Cupa Mondială de tir sportiv pentru juniori de la Gabala, Azerbadjan - din 18 septembrie 2016, ieşeanul Dragomir Iordache a cucerit prima medalie pentru România. A fost o medalie de bronz în finala probei de puşcă - 50 metri - 60 focuri culcat, sportivul de pe locul 3 fiind legitimat la CS Politehnica Iaşi şi antrenat de Mihai Axinte.
Dragomir Iordache a obtinut în calificări un rezultat bun, cu 623 pct fiind pe locul 1. În finala de 20 focuri s-a clasat pe prima pozitie după focul 10 şi a păstrat poziţia până la focul 13. La focul 14 a tras 9.8 şi a coborât în clasament până pe pozitia a treia, unde a rămas până la final.
Câştigătorul medaliei de aur a fost Subhankar PRAMANICK (India) - 205.5 puncte, iar câştigătorul medaliei de argint a fost Filip NEPEJCHAL (Cehia) - 205.2 puncte, cel mai tânăr participant la tir sportiv, la Jocurile Oolimpice de la Rio de Janeiro - 2016. Pe locul 3 s-a clasat ieşeanul Dragomir IORDACHE (România), cu un rezultat de 185.1 puncte.