duminică, 21 octombrie 2018

În Liga I de futsal: Ieşenii cu ratările, timişorenii cu golurile!

În Liga I de futsal, sâmbătă, pe 20 octomnbrie 2018, s-au disputat primele două confruntări: Bukovina Vicov - Futsal Club Dunărea Călăraşi 1-4 (1-0) şi Informatica Timişoara - ACS Futsal Poli Iaşi 8-2 (3-2), ultimul joc fiind găzduit de Sala Sporturilor "Ioan Morar" din Sânnicolau Mare.
În partida dintre campionii din Timişoara şi echipa ieşeană, moldovenii au deschis scorul prin Andrei Despan, în secunda 26 (0-1) şi au egalat la 2-2, prin Mario Şchiopu, în min. 14. Bănăţenii au condus la pauză la limită, cu 3-2, dar s-au dezlănţuit în repriza a doua, pe fondul oboselii jucătorilor moldoveni, Poli Iaşi venind la meci cu doar 8 jucători (1+7). În plus, ieşenii au ratat numeroase ocazii la poarta lui Vlad Iancu şi apoi Roberto Voin, înclusiv o lovitură de pedeapsă repetată de la 10 metri, în min. 38, prin Andrei Despan. La primul şut al lui Andrei Despan, portarul Roberto Voin a parat mingea, dar a primit cartonaşul galben deoarece a ieşit prea mult în faţa porţii, iar a doua oară, acelaşi Andrei Despan (gratulat şi el cu un cartonaş galben în min. 30) a trimis balonul pa lângă poarta gazdelor.
Autorii golurilor partidei, din tabăra gazdelor, au fost următorii "bănăţeni": Denys Ovsyannikov (min. 11, 30, 37), Daniel Araujo (min. 12, 24, 32 - din penalty de la 6 metri),  Pedrinho (min. 15, 25). Pentru oaspeţi au marcat Andrei Despan (min. 1) şi Mario Şchiopu (min. 14).
Pentru ACS Poli Iaşi, condusă de pe banca tehnică de antrenorul Nelu Stancea, au jucat: Ioan Grigoraş - Adrian Călugăreanu, Antoni Jodas Vives "Toni", Mario Şchiopu, Andrei Despan (căpitan), apoi Radu Pisică, Radu Guţu, Denis Pasnicu. Maseur: Marian Sărbătoare. Preşedinte şi delegat: Ştefan Tudorache.
Meciul de la Sânnicolau Mare a fost condus de brigada Balint Attila - Szabo Attila, rezervă fiind Benedek Andras, iar observator federal Gall Gyozo, toţi din Odorheiu Secuiesc.
La finalul meciului, căpitanul ieşenilor, Andrei Despan, ne-a declarat: "Am avut două deplasări foarte grele în această săptămână şi ne-am prezentat la meciul cu echipa campioană din Timişoara cu un lot redus numeric. Am jucat totuşi bine în prima repriză şi am ratat multe ocazii. După pauză am căzut fizic şi cam asta a fost... Dar vom merge mai departe şi avem convingerea că vom avea şi victorii în partidele care vor urma...".
La zi, clasamentul în Liga I de futsal se prezintă astfel:
1. FC Dunărea Călăraşi          6          5          0          1          38-12   15
2. Informatica Timişoara       5          4          1          0          29-11   13
3. CS United Galaţi                5          5          0          0          32-8     12*
4. Autobergamo Deva            5          3          1          1          42-14   10
5. FK Odorheiu Secuiesc       5          3          0          2          46-29   9
6. Imperial Wet M. Ciuc        4          2          0          2          23-12   6
7. SCM Gloria Buzău            5          2          0          3          13-26   6
8. ACS Futsal Poli Iaşi          6          1          0          5          10-23   3
9. Bukovina Vicov                 6          0          0          6          14-63   0
10. CFF Clujana Cluj             5          0          0          5          11-60   0
(*) - Comisia de Etică și Disciplină a FR Fotbal a hotărât depunctarea echipei CS United Galați cu 3 puncte.
Celelalte jocuri ale etapei, din 21 şi 22 octombrie, sunt CFF Clujana Cluj-Napoca - Imperial Wet Miercurea Ciuc (scorul este 1-2 la pauză, apoi a devenit 1-4, meciul fiind în desfăşurare) şi Autobergamo Deva - SCM Gloria Buzău, respectiv Futsal Klub Odorheiu Secuiesc - CS United Galaţi.
În jurul datei de 4 noiembrie, etapa a VII-a programează partidele: CS United Galaţi - Informatica Timişoara, SCM Gloria Buzău - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, Futsal Club Dunărea Călăraşi - Autobergamo Deva, Imperial Wet Miercurea Ciuc - Bukovina Vicov şi ACS Futsal Poli Iaşi - CFF Clujana Cluj-Napoca.