luni, 22 octombrie 2018

Medalie de bronz, la nivel european, pentru halterofilul ieşean Ilie Ciotoiu

Ilie Ciotoiu

Pe 20 octombrie 2018, la Campionatele Europene de haltere pentru juniori (U 20) şi tineret (U 23) de la Zamosc (Polonia), Iaşul sportiv a avut doi reprezentanţi, pe Ilie Constantin Ciotoiu şi Geanina Bianca Grigoraş, ambii făcând primii paşi în sportul de performanţă la clubul CFR Iaşi, sub îndrumarea antrenorului Dănuţ Fron.
În cadrul CE de juniori, la categoria 53 kg, Bianca Grigoraş, legitimată în prezent la CSŞ Galaţi, s-a clasat pe locul 10 la smuls, cu o performanţă de 70 kg, pe locul 11 la aruncat, cu 84 kg şi pe locul 11 la totalul olimpic, cu 154 kg.
Pe primul loc la toate stilurile impuse de regulament s-a clasat rusoaica Kristina Novitskaia, cu următoarele performanţe: 85 kg la smuls, 106 kg la aruncat şi 191 kg la totalul olimpic.
La tineret (U 23), din păcate, Ilie Ciotoiu (CSM Cluj-CFR Iaşi) a ratat de trei ori la 105 kg, la stilul smuls şi a ieşit din clasament şi la totalul olimpic. În schimb, cu un rezultat de 133 kg, Ilie Ciotoiu s-a clasat pe locul 3 şi a cucerit medalia de bronz la stilul aruncat.