luni, 10 decembrie 2018

Electromureș Romgaz Târgu Mureș, calificată în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice

Echipa Electro Romgaz Târgu Mureş

Sâmbătă, 8 decembrie 2018, au fost programate meciurile retur din prima rundă a Ligii Campionilor la popice.
În competiția feminină, Electromureș Romgaz Târgu Mureș, a obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției, după ce a învins pe propria arenă echipa slovenă KK Triglav Kranj cu 6-2 la puncte de echipă (16,5 - 7,5 la puncte de set / manşe câştigate; 3463 p.d.-3234 p.d.).
Pentru echipa mureșană au evoluat: Hanc Alina - 575 p.d. (3,5 manșe, 1 punct de echipă), Duka Tilda - 563 p.d. (2; 0), Ciobanu Maria - 551 p.d. (1; 0), Mehesz Anita - 619 p.d. (4; 1) - performera partidei, Baciu Doina-Victorița - 554 p.d. (2; 1), Safranyi Anita - 601 p.d. (4; 1).
Oaspetele au punctat prin Forstnaric Anja - 569 p.d. (2; 1) şi Perisic Tatjana - 590 p.d. (3; 1).
Antrenoriii echipei mureşene au fost Istvan Orosz şi Seres Jozsef, arbitrul principal fiind internaţionalul clujean Dumitru Beşe.
Celelalte rezultate din returul primei manşe au fost:
- Rakoshegyi VSE (HUN) - KK Slovan Rosice (CZE) 3-5 (11,5 - 12,5 ; 3428 p.d. - 3440 p.d.) - în tur; 3-5;
- Kegljaski klub Celje (SLO) - SKK 98 Poing (GER) 5-3 (13-11; 3208 p.d. - 3196 p.d.) - în tur: 1-7;
- KC Schrezheim (GER) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) 7-1 (16,5-7,5; 3409 p.d. - 3254 p.d.) - în tur: 5-3.
Învingătoare și în jocul tur, din Slovenia, cu 7-1, lansatoarele din Târgu Mureş s-au calificat în detrimentul formaţiei KK Triglav Kranj, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice, unde se vor confrunta cu echipa austriacă BBSV Viena, pe 26 ianuarie 2019, în deplasare și pe 16 februarie 2019, acasă.
În sferturile de finală se vor mai juca meciurile: SKC Victoria Bamberg (Germania, cu româna Ioana Antal printre titulare) - KC Schrezheim (Germania), KK Mlaka Rijeka (Croația) - SKK 98 Poing (Germania), ZTE-ZAEV Zalaegerszeg (Ungaria) - KK Slovan Rosice (Cehia)

* În întrecerea masculină, Feher şi Boantă, mai tari decât Lupu şi Crăciun!

În competiţia masculină, tot pe 8 decembrie s-au disputat partidele retur din optimile de finală ale Ligii Campionilor la popice.
Un meci cu implicaţii româneşti a avut loc în Germania, acolo unde SKC Victoria 1947 Bamberg a învins cu 5-3 (16-8; 3805 p.d. - 3619 p.d.) pe Zalaegerszegi TK (Ungaria), dar această victorie nu a fost suficientă pentru promovarea în sferturile de finală ale nemţilor, deoarece maghiarii au câştigat prima manşă cu 6-2. În meciul retur, de la Bamberg, au evoluat şi 4 sportivi români, câte doi la fiecare echipă. Ei au realizat următoarele punctaje: Roos André
& Lupu Nicolae = 567 (2, 0) şi Cosmin Crăciun - 606 (1, 0), respectiv Feher Zoltan Flavius - 597 (0. 0) şi Boantă Claudiu - 606 (2, 1).
De la germani, adversarii lui Zolly Feher au fost Seiler Florian
& Wilke Christian, cu un rezultat excelent, de 709 popice doborâte (4 manşe, 1 punct).
Celelalte rezultate au fost:
- KSV Union Orth a. d. Donau (AUT) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) 3-5 (13-11; 3831 p.d. - 3894 p.d.) - în tur: 2,5 - 5,5. De la oaspeţi, marele campion mondial, sârbul Zavarvo Vilmos, a reuşit 712 p.d. (3, 1).
- KK Partizan Belgrad (SRB) - KK Zapresic (CRO) 4-4 (10-14; 3633 p.d. - 3597 p.d.) - în tur: 1-7.
- KK Rudar Kakanj (BiH) - SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) 1-7 (6-18; 3371 p.d. - 3676 p.d.) - în tur: 0-8;
- Szegedi TE (HUN) - KK Neumarkt (ITA) 6-2 (13,5-10,5; 3751 p.d. - 3620 p.d.) - în tur: 3-5.
- TJ Lokomotiva Ceska Trebova (CZE) - KK Mertojak Split (CRO) 3-5 (9-15; 3617 p.d. - 3665 p.d.) - în tur: 1-7, dar echipa calificată în sferturi se va afla după analiza unei contestaţii!!!
- KK Revita Banja Luka (BiH) - KK Belgrad (SRB) 1-7 (5-19; 3412 p.d. - 3719 p.d.) - în tur: 0-8.
- Repcelaki SE (HUN) - KK Konstruktor Maribor (SLO) 3-5 (9-15; 3595 p.d. - 3669 p.d.) - în tur: 2-6.
În sferturile de finală sunt programate partidele: SK Zeleziarne Podbrezova (Slovacia - deţinătoarea trofeului) -  KK Konstruktor Maribor (Slovenia), KK Zapresic (Croaţia) - KK Belgrad (Serbia), SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (Germania) - KK Mertojak Split (Croaţia) sau TJ Lokomotiva Ceska Trebova (Cehia) şi marele derby maghiar Szegedi TE (Ungaria) - Zalaegerszegi TK (Ungaria).
Turneul final (FINAL FOUR), la masculin şi feminin. va avea loc la Zapresic (Croația) în perioada 30-31 martie 2019