miercuri, 3 august 2016

Ceferiştii ieşeni Răzvan Aghion şi Maria Bianca Andrei au câştigat "Trofeul Elisa" de la Bacău

Răzvan Aghion (Sursa foto: Deşteptarea)
* În proba de dublu fete, din cadrul perechii câştigătoare a făcut parte şi ieşeanca Daria Maria Munteanu (TC Coreco)

Timp de patru zile, la Bacău s-a derulat turneul de tenis de categoria A, denumit Trofeul Elisa, pentru jucătorii de 14 ani (la masculin şi feminin), din cadrul Circuitului Naţional FRT.
În competiţia masculină a fost prezent şi jucătorul Răzvan Aghion (12 ani şi 7 luni, de la CS CFR Iaşi), însoţit de antrenorul şi bunicul său, Vergil Aghion.
La simplu masculin, la turneul final de patru, Răzvan Aghion a câştigat toate meciurile disputate şi a cucerit trofeul pus în joc. Cele trei victorii ale talentatului tenismen ieşean au fost: 6-3, 6-3 cu David Perju (Dinamo Bucureşti), 6-3 7-6 (3) cu Ion Straciuc (CSM Oradea) şi 6-4, 6-2 cu Adrian Gheorghe (CSM Brăila).
În proba de dublu băieţi, câştigată de cuplul Darius Bălan (TC Stanca Craiova) / David Perju (Dinamo Bucureşti), perechea Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) / Adrian Gheorghe (CSM Brăila) s-a clasat pe locul 2, cucerind medalia de argint a competiţiei.
Finala probei de simplu feminin a fost una eminamente ieşeană, unde am consemnat rezultatul: Maria Bianca Andrei (CS CFR Iaşi) - Daria Maria Munteanu (TC Coreco Iaşi) 6-2, 3-6, 6-1.
În finala probei de dublu feminin, pe 2 august 2016 s-a disputat meciul: Francesca Feodorov (Ştiinţa Constanţa) / Daria Maria Munteanu (TC Coreco Iaşi) - Corina Toader (TC Venus Brăila) / Ştefania Pantaia (AS Double A Tenis Club Ploieşti) 6-3, 6-2.
După acest turneu de la Bacău, la sfârşitul săptămânii viitoare, ieşeanul Răzvan Aghion va lua drumul ... Belgiei, acolo unde va evolua în trei turnee internaţionale juvenile, din circuitul "Tennis Europe", unul la Nivelles şi două la Brüxelles.