vineri, 19 august 2016

Echipa de futsal CSM Politehnica Iaşi va disputa finala mică la "Cupa Dunării-Memorialul Nicolae Rainea" de la Galaţi

În zilele de 19 şi 20 august 2016, în Sala Sporturilor "Dunărea" din Galaţi se desfăşoară a doua ediţie a "Cupei Dunării - Memorialul Nicolae Rainea" la futsal. Participă patru echipe, ele fiind CS United Galaţi (care a câştigat Cupa Iaşului la futsal în urmă cu câteva zile), CSM Politehnica Iaşi, Dunărea Călăraşi şi Grand Pro Varna (campioana Bulgariei).
Vineri, în semifinalele competiţiei au fost programate partidele:
- De la ora 17.00: CS United Galaţi - CSM Politehnica Iaşi 4-2 (2-1)
Evoluţia scorului a fost următoarea: 0-1 (Radu Pisică), 4-1, 4-2 (Narcis Cataramă). De remarcat că ieşeanul Liviu Ruxandari a ratat un penalty de la 6 metri în repriza a doua.
Echipa CSM Poli Iaşi a prezentat următoarea garnitură: Chiriac - Pisică, Cataramă, Şchiopu, Ruxandari, apoi Guţu, Baboi, Mandea, Vali Pricop, Călugăreanu. S-au mai aflat pe banca de rezerve portarul Ioan Grigoraş şi jucătorul de teren Robert Mircia. Antrenor: Gabriel Dobre. Director sportiv: Ştefan Tudorache.
"Ne pregătim pentru abordarea noului sezon competiţional. Aş dori ca echipa din Galaţi să câştige toate cupele în această perioadă, iar noi să-i batem în campionat, că acolo ne interesează cel mai mult!", ne-a declarat după partida care a deschis competiţia de la Dunăre, directorul sportiv Ştefan Tudorache, de la CSM Poli Iaşi.
- Grand Pro Varna - Dunărea Călăraşi (va începe la ora 19.00)
Datorită faptului că echipa din Varna nu a ajuns la timp la competiţia de la Galaţi, programul iniţial, atunci când semifinalele erau Galaţi-Varna şi Iaşi-Călăraşi, a fost modificat în ultimul moment.
Sâmbătă sunt programate finalele de clasament, astfel: Ora 10.00 - Finala mică (locurile 3-4, cu CSM Poli Iaşi şi învinsa din meciul Varna-Călăraşi) şi Ora 12.00 - Finala mare (locurile 1-2, cu CS United Galaţi şi învingătoarea din meciul Varna-Călăraşi).
Precedenta ediție a "Cupei Dunării-Memorialul Nicolae Rainea" a fost câștigată de CS United Galaţi, după ce echipa organizatoare, condusă de pe banca tehnică de antrenorul David Asandei, a încheiat turneul fără înfrângere, cu următoarele rezultatele: 3-2 cu Progresul Chișinău (Republica Moldova), 4-3 cu CSMS Iași și 6-1 cu Grand Pro Varna (Bulgaria). Care va fi podiumul de premiere anul acesta, vom afla doar sâmbătă, pe 20 august 2016!

* Pe 3 septembrie va debuta noul sezon în Liga I de futsal

Noul sezon al Ligii I la futsal va debuta pe 3 septembrie 2016. La startul competiţiei se vor alinia 11 echipe, printre ele fiind şi CSM Politehnica Iaşi, actuala denumire a formaţiei CSMS Iaşi.
Iată programul complet al turului de campionat, cu ultima rundă, cea de-a 11-a, programată pe 12 noiembrie 2016.