luni, 27 noiembrie 2017

A debutat un nou sezon în Liga Campionilor la popice

* Printre echipele participante sunt şi două din România, Electromureş Romgaz Târgu Mureş (la feminin) şi CFR Cluj (la masculin).

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice, fetele de la Electromureş Romgaz Tg. Mureş au debutat cu dreptul, după o victorie preţioasă pe teren propriu, în meciul tur de sâmbătă, 25 noiembrie 2017.
La arena de popice din Târgu Mureș, gazdele mureşene au câștigat în fața sârboaicelor  de la KK Kristal Zrenjanin cu scorul de 6-2 la puncte de echipă (17-7 la puncte de set / manşe câştigate; 3430 p.d. - 3175 p.d.).
În partida arbitrată de internaţionalul clujean Dumitru Beşe, mureşeanca Doina Baciu a reuşit şi un nou record al arenei în competiţia feminină, cu un rezultat de 628 popice doborâte.
Pentru Electro Romgaz Tg. Mureş, echipă antrenată de Orosz Istvan şi Seres Jozsef, au punctat: Ban Iulia Adela - 522 p.d. (1 manşă; 0 puncte de echipă), Duka Tilda - 576 p.d. (3; 1), Suciu Alina - 539 p.d. (3; 1), Mehesz Anita - 615 p.d. (4; 1), Baciu Doina-Victorița - 628 p.d. (4; 1), Gyeresi Anna - 550 p.d. (2; 0).
După cum ne-a informat Antal Matilda (vicepreşedintele CS Electromureş Tg. Mureş), sportivele cu cele mai bune rezultate din cele două echipe au fost premiate de către Ioan Stan (președintele secției de popice de la Electromureș Romgaz), aceste jucătoare fiind Baciu Doina-Victorița - 628 p.d. (Electromureș Romgaz Tg. Mureş), respectiv Lukac Hermina - 561 p.d. (KK Kristal Zrenjanin / Serbia).
Celelalte meciuri din sferturi au fost:
- Kegljaski Klub Celje (SLO) -  BSV Voith St. Pölten (AUT) 4-4 la puncte de echipă (10-14 la puncte de set / manşe câştigate; 3210 p.d. - 3206 p.d.).
- SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) 2 - 6 (11 - 13 ; 3416 - 3427).
- KK Triglav Kranj (SLO) - KK Mlaka Rijeka (CRO) 6 - 2 (15 - 9 ; 3300 : 3140).

* Ceferiştii clujeni, învinşi în Germania

În prima manşă din optimile de finală ale Ligii Campionilor la popice, de data aceasta în competiţia masculină, sâmbătă, pe 25 noiembrie 2017, s-a disputat meciul KC Schwabsberg (Germania) -  CS CFR Cluj (România) 6 - 2 la puncte de echipă (12-12 la puncte de set / manşe câştigate; 3626 p.d. -  3568 p.d.). Deşi la manşe câştigate scorul a fost egal, 12-12, gazdele au învins cu un surplus de 58 de "beţe" şi au obţinut alte două puncte de echipă în acest caz, câştigând în final cu 6-2, dar clujenii pot recupera diferenţa în partida retur, de pe teren propriu. Pentru ceferiştii ardeleni, antrenaţi de Grigore Blaga, au punctat: Mănel Manea - 609 p.d. (2; 0), Bogdan Dudaş - 622 p.d. (1; 0), Petruţ Mihălcioiu - 616 p.d. (3; 1), Vlad Sabău - 585 p.d. (4; 1), Virgil Dorin - 566 p.d. (0; 0), Robert Merza - 570 p.d. (2; 0).
Celelalte rezultate din optimi au fost:
- SKV Rot Weiss Zerbst 1999 (GER) - ASKC Fugger Sterzing (ITA) 6 - 2 (16 - 8 ; 3884 - 3490).
- Zalaegerszegi TK (HUN) - BSV Voith St. Pölten (AUT) 8 - 0 (18 - 6 ; 3718 - 3384). Pentru gazde a evoluat şi românul cu dublă cetăţenie Feher Zoltan-Flavius - 598 p.d. (2; 1).
- SK Zeleziarne Podbrezova (SVK) - KSV Viena (AUT) 8 - 0 (20 - 4 ; 3836 - 3481).
- KK Mertojak Split (CRO) - Alabárdos - Szegedi TE (HUN) 3 - 5 (8,5 - 15,5; 3575 - 3524).
- KK Neumarkt (ITA) - SKC Victoria 1947 Bamberg (GER) 2 - 6 (12 - 12 ; 3560 - 3658). Un punct de echipă pentru echipa germană a fost reuşit de românul Nicolae Lupu - 609 p.d. (2; 1).
- KK Zapresic (CRO) - KS Alfa-Vector Tarnowo Podgorne (POL) 7 - 1 (14 - 10 ; 3806 - 3497).
- SK FWT Composites Neunkirchen (AUT) - KK Belgrad (SRB) 2 - 6 (12 - 12 ; 3630 - 3691).
Meciurile retur de la feminin şi masculin sunt programate pe 9 decembrie 2017.
Turul al doilea, sferturile de finală din competiţia masculină este programat anul viitor, pe 27 ianuarie 2018 (turul) şi respectiv 17 februarie 2018 (returul).
Turneul final de patru (Final Four), acolo unde vor ajunge câştigătoarele din sferturile de finală, este programat la Straubing (Germania), în zilele de 31 martie şi 1 aprilie 2018.