miercuri, 30 aprilie 2014

Răzvan Aghion, două medalii de aur la turneul de tenis de nivel naţional “Cupa de Primăvară Ruxandra Dragomir-CFR Iaşi”

Turneul de tenis de la arenele CFR Iaşi, Cupa de Primăvară Ruxandra Dragomir-CFR Iaşi se apropie de final, miercuri, de la ora 14.00, sub arbitrajul lui Cătălin Costaş fiind programate ultimele două dispute: Sorin Roşca – Flavian Butnaru (la seniori) şi Vlad Stoica – Ştefan Dediu (la categoria 14 ani băieţi).
Printre particianţi s-au aflat şi tinerii sportivi de la CS CFR Iaşi, care au reuşit mai multe clasări pe podium. S-a remarcat din nou tânărul Răzvan Aghion (doar 10 ani şi 4 luni, antrenat de mama Raluca Aghion şi bunicul Vergil Aghion), care a cucerit două medalii de aur la categoria 12 ani băieţi, la simplu şi dublu.
De asemenea, una dintre vedetele turneului a fost ieşeanul Teodor Leahu, fost la CS CFR Iaşi şi în prezent la grupa de elită a antrenorului Toni Gaşpar la CS Dafora Mediaş, care a cucerit titlul la seniori, după 4 victorii categorice, unde a pierdut doar 6 game-uri !
Podiumurile de premiere în probele disputate până acum, pe tablourile finale tip ŞAH, au fost:
MASCULIN:
- Categoria 10 ani:
1. Eduard Silviu Schipor (TC Coreco Iaşi) – 3 victorii;
2. Matei Cristian Onofrei (TC Coreco Iaşi) – 2 victorii;
3. David Ionuţ Apetrei (TC Vaslui) – 1 victorie.
- Categoria 12 ani:
1. Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) – 2 victorii (setaveraj: 5-2);
2. Alexandru Chiorescu (TC 2008 Dorohoi) – 2 victorii (4-3);
3. David Perju (Dinamo Bucureşti) – 2 victorii (4-3).
- Categoria 12 ani – în proba de dublu:
1. Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) / Alexandru Chiorescu (TC 2008 Dorohoi) – 3 victorii;
2. Bogdan Damian / Răzvan Andrei Perial (TC Vaslui) – 2 victorii;
3. David Perju (Dinamo Bucureşti) – Matteo Maxim (SCM Bacău) – 1 victorie.
- Categoria 14 ani:
1. Ioan Carp-Cărare (Club Sportiv Axis Iaşi) – 3 victorii.
Pentru locurile 2-3 se vor duela astăzi Vlad Stoica şi Ştefan Dediu.
Pe locul 4 s-a clasat Teodor Andrei Cojocaru (CS CFR Iaşi), fără nici un succes pe tabloul tip şah.
- Categoria 16 ani:
1. Alexandru Maxim (TC Coreco Iaşi) – 2 victorii (setaveraj: 5-2);
2. Nicolae Baciu (Tenis Star Piatra Neamţ) – 2 victorii (4-2);
3. Andrei Murgeanu (CS CFR Iaşi) – 2 victorii (4-3).
- Categoria Seniori:
1. Teodor Leahu (CS Dafora Mediaş, ex-CS CFR Iaşi) – 4 victorii, după următoarele rezultate: 6-3, 6-3 cu Sorin Roşca (TC Micul AS Iaşi) şi 6-0, 6-0 cu Flavian Butnaru (TC Coreco Iaşi), Mircea Rădulescu (AC Tenis Club Bucureşti) şi Bogdan George Tronciu (Atletic Roman).
Celelalte două locuri pe podium se vor stabili după meciul de miercuri, 30 aprilie, dintre Sorin Roşca şi Flavian Butnaru, primul având însă toate şansele pentru locul 2 !
FEMININ:
1. Alexia Andreea Moisuc (CS Vergilius Iaşi) – 3 victorii;
2. Irina Ioana Iurea (CS Drive Tenis Ploieşti) – 2 victorii;
3. Sabina Maria Iurea (CS Drive Tenis Ploieşti) – 1 victorie.
1. Daria Maria Munteanu (TC Coreco Iaşi) – 3 victorii;
2. Maria Bianca Andrei (TC Coreco Iaşi) – 2 victorii;
3. Smaranda Maria Tăşmoc (CS Giglio Iaşi) – 1 victorie.
1. Mara Cristiana Pop (Tenis Club DAV & SIN Săcele / jud. Braşov) – 3 victorii;
2. Simona Georgiana Crivei (CS Giglio Iaşi) – 2 victorii;
3. Ilinca Dalina Amariei (Club Atletic Roman) – 1 victorie.
Directorii de concurs ai turneului ieşean sunt antrenorii Vergil Aghion şi Raluca Aghion.

* „România joacă Tenis” la arenele CFR Iaşi

În zilele de 10 şi 11 mai 2014, CS CFR Iaşi va organiza turneul pentru amatori denumit Cupa „România joacă Tenis”, din cadrul circuitului Tenis Partener. De menţionat că, în acea perioadă, în cadrul Cupei “România joacă Tenis”, competiţii similare vor mai avea loc la Baia Mare, Braşov, Bucureşti, Chişinău (Republica Moldova), Cluj, Craiova, Deva, Galaţi, Gherla, Mamaia, Mangalia, Ploieşti, Sibiu, Suceava, Târgovişte, Târgu Jiu, Târgu Mureş, Tecuci, Timişoara, Tulcea. Vor fi în total 26 de turnee la nivel naţional şi internaţional dotate cu trofeul “România joacă tenis”, iar CS CFR este singurul club din Iaşi care a primit spre organizare această competiţie !

* Ieşeanul Bogdan Ionuţ Apostol a urcat pe locul 64 în clasamentul mondial ITF

Tenismenul ieşean Bogdan Ionuţ Apostol, în prezent la CSM Paşcani, dar care a început tenisul la CS CFR Iaşi, fiind legitimat apoi şi la TC Coreco Iaşi şi CS Dafora Mediaş, a câştigat recent două turnee internaţionale de tenis în Bulgaria, ultimul la Haskovo (Kenana Cup). În finala probei de simplu de la „Kenana Cup”, Bogdan Ionuţ Apostol l-a învins pe partenerul său tradiţional în proba de dublu, Nicolae Frunză cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1. În urma acestui succes, Bogdan Ionuţ Apostol a urcat acum până pe locul 64 în clasamentul mondial ITF al juniorilor de 18 ani, această poziţie fiind cea mai bună clasare a unui tenismen ieşean în ierarhia internaţională, din toate timpurile !
În aceste zile, Bogdan Ionuţ Apostol a revenit în ţară şi concurează la puternicul turneu ITF de la Mediaş, unde este favoritul nr. 6 în proba de simplu. În primul tur, ieşeanul Apostol l-a învins cu 6-2, 6-0 pe ucrainianul  Vitalii Shcherba şi aşteaptă cu optimism confruntarea din optimi cu românul Sergiu Ioan Bucur. Dacă câştigă partida din optimi contra lui Bucur, ieşeanul Bogdan Ionuţ Apostol l-ar putea întâlni în sferturile de finală chiar pe primul favorit al turneului, rusul Bogdan Bobrov (locul 49 ITF). Tot în primul tur la Mediaş, dar în proba de dublu, perechea Bogdan Ionuţ Apostol / Nicolae Frunză (cap de serie nr. 2) se va confrunta cu perechea Makoto Ochi (Japonia) / Vitalii Shcherba (Ucraina).