duminică, 21 februarie 2016

CFR Cluj pierde onorabil meciul retur din Liga Campionilor la popice

Sâmbătă, pe 20 februarie 2016, într-un meci retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor la popice şi într-un joc arbitrat de Gheorghe Blasicz (Mediaş), arena din Hunedoara a găzduit partida CFR Cluj - ZP Sport a.s. Podbrezova (Slovacia) 3-5 la puncte de echipă (11,5 - 12,5 la puncte de set; 3564 p.d. - 3601 p.d.).
Pentru echipa clujeană au punctat: Manea Mănel - 617 p.d. (3 puncte de set / manşe câştigate; 1 punct de echipă), Dorin Virgil - 564 p.d. (0; 0), Rohotin Paul - 647 p.d. (4; 1), Dudaş Bogdan - 607 p.d. (1; 0), Mihălcioiu Petruţ - 593 p.d. (2,5; 1), Figlea Ioan (90 bile) & Sabău Vlad (30 bile) - 536 p.d. (1; 0). De la slovaci s-au remarcat sârbii Vilmos Zavarko - 641 p.d. (3; 1) şi Daniel Tepsa - 659 p.d. (4; 1). Cu scorul general de 13-3 (8-0 şi 5-3) la puncte de echipă, slovacii au promovat la turneul final de la Bamberg, din Germania.
Au mai obţinut calificarea la turneul final echipele germane SKV Rot-Weiss Zerbst (8-0 în tur şi 5-3 în retur cu  Repcelaki SE - Ungaria), SKC Victoria Bamberg (5-3 şi 3-5, cu 14-10 şi 14-10 la puncte de set cu KK Belgrad - Serbia) şi echipa maghiară Szegedi TE (1-7 şi 7-1, cu 6,5-17,5 şi 18,5-5,5 la puncte de set cu KK Zapresic - Croaţia).
La turneul final feminin din Liga Campionilor au promovat echipele: KK Admiral Zagreb / Croaţia (2-6 şi 7-1 cu KK Celje -  Slovenia !!!), KK Mlaka Rijeka / Croaţia (8-0 şi 6-2 cu SKK 98 Poing - Germania), SKC Victoria Bamberg / Germania (7-1 şi 6-2 cu Electromureş Romgaz Târgu Mureş, ambele meciuri fiind jucate în Germania), BBSV Viena / Austria (6-2 şi 3-5 cu  KC Schrezheim - Germania).
Turneul final de patru (Final Four) al Ligii Campionilor la popice este programat la Bamberg, în Germania, pe 2 şi 3 aprilie 2016.
În semifinalele din 2 aprilie se vor juca partidele:
- Masculin: SKV Rot-Weiss Zerbst (Germania) - Szegedi TE (Ungaria) şi SKC Victoria Bamberg (Germania, cu românul Nicolae Lupu printre titulari) - ZP Sport a.s. Podbrezova (Slovacia).
- Feminin: KK Admiral Zagreb (Croaţia) - BBSV Viena (Austria) şi KK Mlaka Rijeka (Croaţia) - SKC Victoria Bamberg (Germania, cu românca Ioana Antal / fostă Văidăhăzan, printre titulare).
Pe 3 aprilie se vor juca finalele de clasament, pentru locurile 3-4 şi 1-2.