marți, 19 martie 2013

Un gol, o victorie: Steaua - FC Vaslui 1-0

* Formaţia Steaua a învins, duminică seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Vaslui, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I, unicul gol al întâlnirii fiind reuşit de Alexandru Chipciu.

În minutul 45 s-a înscris singurul gol al meciului: Chipciu deschide scorul cu un şut la colţ scurt de la 12 metri lateral stânga. Chipciu a beneficiat de o pasă de la Iancu care l-a lăsat în poziţie de singur cu portarul. Faza Stelei a pornit de la o pasă cu călcâiul a lui Tatu (Steaua-FC Vaslui 1-0).
În minutul 79 a fost o ocazie importantă pentru FC Vaslui de a egala, dar Raul Costin, de două ori din 6 metri, nu a reuşit să-l învingă pe Tătăruşanu.
În minutul 83, Milanov (FC Vaslui) a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe, după un fault la Adi Popa.
Au evoluat echipele:
- Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Rîpă, Chiricheş, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu (Prepeliţă '77), Filip - Ad. Popa, Iancu (Rusescu '46), Chipciu - Tatu (Pintilii '64). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
- FC Vaslui: Cerniauskas - Celeban, Cordoş, Varela, Milanov - R. Costin, Jumisse - Antal (Charalambous '85), Caue (Temwanjera '65), N. Stanciu (Tendeng '65) - Buhăescu. Antrenor: Viorel Hizo
- Cartonaşe galbene: Gardoş '36, Rusescu '48 / Milanov '6, '83, Cordoş '11, Buhăescu '85, Temwanjera '88.
- Cartonaş roşu: Milanov '83.
Meciul a fost arbitrat de slovacul Ivan Kruzliak, ajutat la cele două linii de Erik Weiss şi Tomas Mokos.
La partidă au asistat circa 12.000 de spectatori.
Antrenorul FC Vaslui, Viorel Hizo, suspendat pentru acest meci, a comunicat cu asistenţii săi de pe banca tehnică prin telefon.
Rezultate înregistrate în partidele disputate vineri, sâmbătă şi duminică, în etapa a XXIII-a a Ligii I, sunt următoarele:
- CS Turnu Severin - Gaz Metan Mediaş 2-0

Au marcat: Fl. Costea '90, Roman '90+5.
- Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 0-2

Au marcat: Tembo '55 (penalty), Găman '65.
- Gloria Bistriţa - Oţelul Galaţi 2-1

Au marcat: R. Radu '65, Feher '68 / Paraschiv '52.
- Pandurii Târgu Jiu - CSMS Iaşi 3-1

Au marcat: Nistor '31, Lemnaru '63, Matulevicius '66 / Mihălăchioaie '39.
- Petrolul Ploieşti - Dinamo Bucureşti 2-1

Au marcat: Bokila '8 (penalty), Sauvadet '56 / Axente '14.
- Viitorul Constanţa - Ceahlăul Piatra Neamţ 2-2

Au marcat: Dică '32 (penalty), '48 / Ichim '27, Constantinescu '59.

18. Gloria Bistriţa 23 3 8 12 17-41 17.
(*) - Echipa Oţelul Galaţi a început sezonul cu o penalizare de două puncte.
Luni, 18 martie, se dispută ultimele două partidele ale rundei, după următorul program:
- FC Braşov - Universitatea Cluj, ora 19.00, pe Digi Sport 1;
- CFR Cluj - Rapid Bucureşti, ora 21.30, pe Digi Sport 1.
Etapa a XXIV-a programează partidele: CSMS Iaşi - Gloria Bistriţa, Gaz Metan - FC Braşov, Rapid – Pandurii, Dinamo – Astra, Oţelul – Steaua, Petrolul - CFR Cluj, “U” Cluj – Concordia, FC Vaslui – Viitorul, Ceahlăul - CS Turnu Severin.

* Victor Piţurcă a decis să convoace 9 jucători de la Steaua pentru "dubla" cu Ungaria şi Olanda.

FRF a anunţat lotul de 24 jucători pentru aceste întâlniri din preliminariile Cupei Mondiale din 2014:
- Portari: Tătăruşanu, Pantilimon, Lung jr.;
- Fundaşi: Tamaş, Luchin, Chiricheş, D. Goian, Dr. Grigore, Gardoş, Raţ, St. Radu;
- Mijlocaşi: Torje, Ad. Popa, Chipciu, Pintilii, Bourceanu, Cr. Tanase, C. Lazăr, Al. Maxim;
- Atacanti: B. Stancu, Keseru, Mutu, Rusescu, Grozav.
Ungaria  - România se va juca vineri, 22 martie, de la 21:30, în direct la TVR 1. Pe 26 martie, tricolorii vor întâlni Olanda, la Amsterdam.