joi, 9 mai 2013

Un prim pas către finala Cupei României

* În prima manşă a semifinalei Cupei României la futsal, joi, 9 mai, pe teren propriu, CSMS IAŞI a învins pe CFF CLUJANA CLUJ-NAPOCA cu scorul de 5-2 (4-0).

În faţa a 400 spectatori, a primarului Gheorghe Nichita şi a deputatului Sorin Iacoban, elevii lui Nelu Stancea şi Florin Nichifor au făcut un prim pas către finala Cupei României la fotbal în sală, după victoria cu 5-2 (4-0) în faţa clujenilor de la CFF Clujana. Meciul găzduit de Sala Polivalentă ieşeană a avut o primă repriză de vis, atunci când echipa din Dealul Copoului a înscris patru goluri superbe în poarta ardelenilor, prin jucătorii Liviu Ruxandari (min. 4:00 şi 13:14), Andrei Despan (min. 8:07) şi Radu Pisică (min. 19:42). După un nou gol înscris de ieşeni în repriza secundă, prin Narcis Cataramă (min. 23:24), ieşenii încetinesc motoarele şi de la 5-0 pentru CSMS, clujenii reduc din handicap la 5-2 (rezultat final), prin “bombardierul” Alin Şuteu, în min. 28:04 şi 28:15.
Au evoluat echipele:
- CSMS IAŞI: Ioan Grigoraş - Narcis Cataramă, Andrei Despan (căpitan), Radu Guţu, Liviu Ruxandari, apoi Radu Pisică, Dragoş Baciu, Lucian Cojocariu, Alexandru Iftinca, Valentin Pricop. Pe banca de rezerve s-a mai aflat portarul Marius Chiriac, iar Sebastian Cărare nu a jucat, fiind suspendat. Antrenori: Nelu Stancea (A 1) şi Florin Nichifor (A 2). Team manager: Ionel Popa. Delegat: Ştefan Tudorache. Maseur: Marian Sărbătoare. Kinetoterapeut: Alexandru Lefter. Ofiţer de presă şi crainicul partidei: Dan Teodorescu.
- CFF CLUJANA CLUJ-NAPOCA: Mihai Tătar –  Paul Câmpean, Alin Şuteu (căpitan), Miklos Tamas, Raul Tămăşan, apoi Mihai Nicoară, Ianos Incze, Cristian Loghin, Alexandru-Vasile Marica. Antrenori: Miklos Tamas (A 1) şi Mihai Nicoară (A 2). Preşedinte: Florin Chelaru.
- Arbitri: Sebastian Capţan (Galaţi) şi Daniel Decă (Brăila). Rezervă: Marian Carp (Galaţi). Observator federal: Vasile Donţu (Galaţi). Cronometror: Bogdan Anton. Medic: dr. Puşa Ispas.
- Cartonaşe galbene: Radu Pisică / Mihai Tătar, Ianos Incze, Alin Şuteu, Alexandru-Vasile Marica.
În pauza partidei, într-un concurs destinat suporterilor, de lovituri de la 6 metri (penalty) executate portarului ieşean Marius Chiriac, au câştigat tricouri personalizate cu CSMS Iaşi şi invitaţii la partidele viitoare de fotbal în sală Vasile Pop, Raluca Ruxandari, Cătălin Creţu, Claudiu Ilie Borcoi, Vali Filip şi prof. univ. Bogdan Ungureanu.
Returul partidei dintre moldoveni şi ardeleni este programat la Cluj, pe 16 mai, de la ora 16.00. Câştigătoarea dintre CSMS Iaşi şi CFF Clujana Cluj va întâlni în finala competiţiei pe învingătoarea dintre CS City’us Tg. Mureş şi Spicom Sf. Gheorghe. Finala Cupei României se dispută într-o singură manşă, iar despre acest aspect team-managerul echipei CSMS, Ionel Popa, ne-a declarat: „Dacă echipa noastră ajunge în finala competiţiei, vrem să propunem FR Fotbal ca finala Cupei României la futsal să se dispute la Iaşi !”.
Dar până atunci, duminică, pe 12 mai, de la ora 16.00, Sala Polivalentă ieşeană va găzdui partida de futsal dintre CSMS Iaşi şi puternica Spicom Sf. Gheorghe, din manşa a doua a turului I din turneul play-off (locurile 1-8) al Ligii I, care se dispută după sistemul „2 din 3”. În prima etapă, ieşenii au pierdut la Sf. Gheorghe cu scorul de 3-4 (după prelungiri), dar îşi doresc acum revanşa ! La CSMS Iaşi va reintra Sebastian Cărare, iar partida de la Iaşi va fi arbitrată de cuplul Marian Ivănescu – Marius Mititel, ambii din Bucureşti.

* De la victoria din Sala Polivalentă, la înfrângerea din Dealul Copoului

Tot joi, pe 9 mai, dar de la ora 19.00, stadionul Emil Alexandrescu din Copou a găzduit partida de fotbal din etapa a XXX-a a Ligii I, dintre CSMS Iaşi şi Astra Giurgiu. Oaspeţii din Giurgiu au câştigat cu scorul de 2-0 (1-0), prin golurile marcate de Budescu (în min. 10, când Irimia s-a înălţat şi a atins cu vârful degetelor balonul, dar nu l-a putut respinge !) şi „rezerva” Ivanovski (în min. 86, intrat în joc cu 7 minute înaintea înscrierii golului, la pasa „rezervei” De Amorim, intrat în joc cu 2 minute înainte de ultimul gol al partidei).
Pentru CSMS Iaşi, sub comanda antrenorului Sorin Cârţu, au evoluat: Irimia – Mitic, Creţu, Tincu, Vladu – Onofraş, Moutinho (Cl. Ionescu min. 73), Milea, Cl. Tudor (Semenenko min. 46), Ciucur – Pătulea (Herghelegiu min. 81).
Alte rezultate de joi: CFR Cluj – CS Turnu Severin 1-3 (!!!), Rapid Bucureşti – Concordia Chiajna 0-0 (!!!) şi Pandurii Tg. Jiu – Viitorul Constanţa 4-1.
În etapa a 31-a, luni, pe 13 mai, de la ora 19.00, se va juca meciul Universitatea Cluj-CSMS Iaşi, în direct pe Digi Sport 1.