luni, 7 septembrie 2015

CS Navobi Iaşi debutează cu victorie în Superliga de fotbal feminin !

Echipa CS Navobi Iaşi (sursa foto: Navobi Iaşi)
Prima rundă din Superliga de fotbal feminin a programat duminică, pe stadionul Emil Alexandrescu din Dealul Copoului, meciul CS Navobi Iaşi – Fair Play Bucuresti 4-1 (2-1). Cele cinci goluri ale confruntării au fost reuşite de Ana Foia (‘3), Nina Anca (’25 - autogol), Monica Bentoiu (’46) şi Rahela Gangal (’85), respectiv Carolina Solonca (’27).
Gazdele au început ofensiv disputa contra jucătoarelor din Capitală şi în minutul 1 Monica Bentoiu a ratat din numai 6 metri deschiderea scorului. Tabela de marcaj avea totuşi să fie modificată două minute mai târziu, după ce Ana Foia a şutat, pe sus, din afara careului o minge primită de la Loredana Nica, însă golul a fost marcat şi cu largul concurs al portarului bucureștean.
În minutul 25 Navobi s-a desprins pe tabela de marcaj dupa ce, Nina Anca a deviat, cu capul, în propria poartă o minge șutată de căpitanul ieșencelor, Larissa Ambrosie, din lovitură liberă.
Bucuria gazdelor a fost însă scurtă, de numai două minute, deoarece la o fază banală, Elena Răduc a pierdut usor o minge la marginea careului şi Carolina Solonca a marcat în colţul lung al porţii apărată excelent de Mirela Abălaşei.
După înscrierea golului, echipa din Bucuresti a prins curaj şi şi-a creat alte oportunități de a marca, însă portarul ieșencelor a parat orice şut periculos.
La poarta cealaltă, Teodora Plăcintă, Georgiana Ilaş şi Monica Bentoiu au avut şi ele bune ocazii de gol, mai ales dupa ce oaspetele au jucat în inferioritate numerică după eliminarea unei jucătoare pentru lovirea violentă, cu piciorul în cap, a ieșencei Iulia Mera.
Dupa pauză, Navobi Iaşi a început în forță şi numai după 20 de secunde de la reluarea partidei a înscris din nou prin Monica Bentoiu, cu un şut la colţul lung, din afara careului, dupa un pressing colectiv al echipei moldave.
Iaşul şi-a mai creat şi alte ocazii de a marca, însă imprecizia jucătoarelor, soluțiile alese gresit sau intervențiile bune ale Ninei Anca în situaţii periculoase, au limitat proporțiile scorului.
Echilibrul numeric de pe teren a fost restabilit in minutul 83, când ieşeanca Elena Răduc a primit al doilea avertisment pentru un fault inutil la mijlocul terenului şi a fost corect eliminată de arbitrul Apetrei Cosmin (Roznov), ajutat de asistentii Aruşoaie Ovidiu şi Andrei Ionuţ Răzvan (ambii din Piatra Neamţ), care au condus ireproșabil partida.
Scorul final al partidei (4-1 pentru gazde) avea sa fie stabilit în minutul 85, de neobosita Rahela Gangal, după o pasă primită de la Artimeza Ciubotariu şi o cursă frumoasă de la mijlocul terenului, terminată cu un şut imparabil în plasa laterală, din colţul lung al portii, jucătoare care a mai trimis o dată balonul în bara porţii adverse, în minutul 90.
Echipa CS Navobi Iaşi a evoluat în următoarea alcătuire: Abălaşei Mirela – Mera Iulia, Răduc Elena, Ambrosie Larisa (căpitan), Caia Maria Magdalena (’75 Scorţanu Andreea) – Ilaş Georgiana (’80 Proca Ana), Gangal Rahela, Nica Loredana (’40 Grigoras Andreea) – Foia Ana, Plăcinta Teodora (’70 Ciubotariu Artimeza), Bentoiu Monica.
Rezervă neutilizată: Cojocaru Cătălina. Staff: Prof. Adrian Ambrosie (manager); Adelin Talmacel (preparator fizic); Comisu Sorin (antrenor portari); Mirela Abălaşei (antrenor secund); Cristian Ambrosie (director sportiv); Dr. Augustin Crivoi (medic).
"Am muncit mult pentru a reveni în Superligă şi am reuşit un rezultat bun, chiar dacă venim după o săptămână de pauză datorită unui virus contactat de jucătoarele noastre, ceea ce a făcut ca în jocul nostru de astăzi să nu fi avut toate motoarele turate la maxim. Totuși am avut ocazii, am marcat şi a ieşit un joc frumos. Le asteptăm şi pe Nicoleta Deca şi Adina Rognean să se alăture echipei. Mai avem mult de muncă pentru performanţă, însă avem potenţial, răbdare şi jucătoare talentate cu care să ne împlinim obiectivele!", a declarat după partida de duminică, 6 septembrie, Prof. Adrian Ambrosie, manager la CS Navobi Iaşi.
Celelalte rezultate ale rundei au fost: Olimpia Cluj – ASA Tg. Mureş 3-0 (3-0), Independenţa Baia Mare – Vasas Femina Odorheiul Secuiec 0-1 (0-1), Heniu Prundu Bârgăului – Real Craiova 0-5 (0-3).
Clasamentul după prima etapă arată astfel:
1. Clubul Sportiv Real Craiova                     1          1          0          0          5-0       3
2. CS Navobi Iaşi                                          1          1          0          0          4-1       3
3. Olimpia Cluj                                              1          1          0          0          3-0       3
4. Vasas Femina Odorhei                               1          1          0          0          1-0       3
5. CS Independenta Baia Mare                      1          0          0          1          0-1       0
6. Fotbal Club Fair-Play Bucureşti                1          0          0          1          1-4       0
7. ASA 2013 Târgu Mureş                            1          0          0          1          0-3       0
8. CS Heniu Prundu Bârgăului                      1          0          0          1          0-5       0
Etapa a doua, din 27 septembrie, de la ora 11.00, programează partidele: Asociația Club Sportiv „Heniu” Prundu Bârgăului - Olimpia Cluj, ASA 2013 Târgu Mureş (vinecampioană naţională) - CS Navobi Iaşi (nou promovată), Asociația „Fotbal Club Fair-Play” Bucureşti -CS Independenţa Baia Mare, Clubul Sportiv Real Craiova - Vasas Femina Odorhei.