miercuri, 23 septembrie 2015

România va lipsi de la EURO 2016 la futsal

Naţionala condusă de Zoltán Jakab a ratat calificarea, după un gol primit la ultima fază a prelungirilor. După timpul regulamentar de joc scorul a fost egal 2-2. România a condus cu 3-2 în prelungiri, dar Ungaria a întors scorul până la fluierul final
Înaintea meciului Ungaria - România, 11 echipe erau deja calificate la turneul final programat în perioada 2-13 februarie, în Serbia. Pe lângă țara gazdă, la EURO au mai ajuns Rusia, Spania, Italia, Ucraina, Slovenia, Croația, Portugalia, Kazahstan, Cehia şi Azerbaijan

► S-a terminat prima repriză de prelungiri

►Min. 4:45: ocazie mare a lui Dróth, dar Iancu iese foarte bine şi îi respinge din picioare

► Pentru aproape un minut, ungurii au renunţat la portar, trimiţând un jucător de câmp în teren.

► Min. 23:43, 1-2 - F. Matei transformă lovitura de penalitate fără emoţii

► Min. 23:28 - Răducu şutează spre poarta goală, dar Harnisch opreşte şutul cu mâna şi se dictează lovitură de penalitate. Jucătorul maghiar este eliminat.

► Min. 20:56 - Dróth trimite în bara porţii lui Iancu

► Min. 20:44 - Tóth intervine foarte bine la şutul lui F. Matei

► A început repriza secundă

► Pauză. Scorul este 1-1, prin golurile marcate de Harnisch, respectiv F. Matei

► Min. 19:50 - Intervenţie salvatoare a lui Iancu, la o fază la care ungurii au scăpat pe contraatac, doi contra unu.

► Partida de la Debrecen este condusă de spaniolii Fernando Gutiérrez Lumbreras şi Francisco Diaz

► La Trnava, Azerbaijan conduce pe Slovacia, la pauză, cu 1-0, prin golul lui Borisov (8). La acest scor, azerii sunt calificaţi la Euro.

► Se cunosc deja echipele de start.

Ungaria: Tóth - Trencsényi (cpt.), Dávid, Lovas, Rábl
Rezerve: Tihanyi - Komáromi, Gál, Őreglaki, Németh, Szeghy, Harnisch, Dróth, Hosszú
Antrenor: Sito Rivera

România: Iancu - M. Matei, Ignat, F. Matei, Lupu (cpt.)
Rezerve: Toniţa - Şotârcă, Al-Ioani, Pânzaru, Răducu, Stoica, Manya, Szöcs, A. Csoma
Antrenor: Zoltán Jakab

În meciul tur, disputat la Buzău, scorul final a fost 2-2, prin golurile marcate de Al-Ioani și F. Matei, respectiv Gál și Dróth. Ca urmare a victoriei obţinute pe teren propriu, Ungaria s-a calificat la Euro 2016.
Lotul convocat de selecționerul Zoltán Jakab pentru dubla confruntare cu Ungaria a fost următorul:

Vlad IANCU (Informatica Timișoara), Petrişor TONIŢA (Autobergamo Deva) - portari; Florin IGNAT (Autobergamo Deva), Florin MATEI (Informatica Timișoara), Cristian MATEI (Autobergamo Deva), Emil RĂDUCU (City’Us Târgu Mureș), Ion AL IOANI (Informatica Timișoara), Adrian PÂNZARU (Autobergamo Deva), Robert LUPU (Informatica Timișoara), SZŐCS László (Futsal Klub Odorheiu Secuiesc), Dumitru STOICA (City’Us Târgu Mureș), CSOMA Alpár (City’Us Târgu Mureș), MÁNYA Szabolcs (Autobergamo Deva), Marian ŞOTÂRCĂ (Dunărea Călărași).