vineri, 4 septembrie 2015

În Liga I de futsal, CSMS Iaşi s-a înclinat în faţa campioanei!

Etapa a II-a din Liga I de futsal a programat vineri seara meciul City'us Târgu Mureş - CSMS Iaşi 3-0 (1-0), campionii en-titre câştigând destul de greu confruntarea contra jucătorilor din Dealul Copoului. Din păcate, oaspeţii au avut două indisponibilităţi importante în acest joc, prin accidentările de ultimă oră ale jucătorilor Alexandru Pricop şi Mario Şchiopu, lucru care s-a simţit destul de mult în disputa găzduită de Sala Sporturilor din Târgu Mureş.
După o primă repriză destul de echilibrată, în care în primele minute ieşenii au ratat ocazii monumentale la poarta gazdelor, mai ales prin Andrei Despan care nu a reuşit să înscrie nici cu poarta goală în faţă, gazdele (cu ieşeanul Liviu Ruxandari în lot) s-au desprins la un scor de "forfait" spre finalul reprizei secunde, doar în urma unor greşeli individuale ale moldovenilor, în faza de apărare.
CSMS Iaşi a utilizat următoarea formaţie: Marius Chiriac - Radu Pisică, Andrei Despan, Narcis Cataramă, Jodas Vives Antoni "Toni", apoi Radu Guţu, Victor Mandea, Valentin Pricop, Bogdan Baboi. Pe banca de rezerve s-a mai aflat portarul Ioan Grigoraş. Antrenor: Nelu Stancea. Delegat: Ştefan Tudorache. Team-manager: Ionel Popa.
Meciul de la Târgu Mureş a fost arbitrat de brigada Eduard Kovacs - Florin Daniel Anca (Deva), rezervă fiind localnicul Romulus Cătălin Pop. Observator federal: Gall Gyozo (Odorheiu Secuiesc).
La finalul disputei, am consemnat următoarele declaraţii din tabăra ieşenilor:
- Nelu Stancea: "Vreau să-mi felicit jucătorii pentru evoluţia de la Târgu Mureş, pentru angajament şi dăruire. Chiar dacă am pierdut, băieţii merită felicitaţi, deoarece chiar au jucat bine ! Experienţa superioară a gazdelor şi-a spus până la urmă cuvântul şi mai vreau să remarc şi faptul că echipa din Târgu Mureş are o echipă foarte bună, care va lupta şi în acest sezon, cred eu, pentru titlul naţional ! Îi felicit şi pe mureşeni pentru jocul prestat !";
- Ionel Popa: "Am jucat foarte bine în prima repriză, dar am pierdut spre finalul jocului, în urma unor greşeli individuale. Gazdele au un lot valoros, cu mulţi jucători străini care fac diferenţa !".
Celelalte meciuri ale rundei, din zilele de 6, 7 şi 8 septembrie 2015, sunt: Autobergamo Deva - Galactic Focşani, Spicom Sfântu Gheorghe - CFF Clujana Cluj-Napoca, Dunărea Călăraşi - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc, KSE Târgu Secuiesc - CS United Galaţi, CS Concordia Chiajna - Informatica Timişoara, iar Muncitorul Reşiţa va sta.
De menţionat că etapa a III-a este programată tocmai pe 27 septembrie, atunci când, pe teren propriu, CSMS Iaşi se va confrunta cu CS Muncitorul Reşiţa.
Până atunci, în faza play-off a Campionatului European de futsal 2016, pe 15 şi 22 septembrie (tur-retur), se vor juca meciurile: România - Ungaria (meciul tur va avea loc la Buzău), Bosnia
& Herţegovina - Kazakhstan, Cehia - Belarus şi Azerbaijan - Slovacia. Despre "dubla" cu Ungaria, antrenorul Nelu Stancea, fostul selecţioner la naţionalei noastre la Campionatul European din 2014, din Belgia, ne-a declarat: "Cu sufletul sunt alături de tricolori în dubla cu Ungaria. Le urez mult succes şi îmi doresc să-i văd promovaţi la turneul final de anul viitor, de la Belgrad, din Serbia".