duminică, 16 aprilie 2017

Cu o echipă "multinaţională", Autobergamo Deva se impune în Sala Polivalentă ieşeană

Sâmbătă, 15 aprilie 2017, în prima etapă din sferturile de finală ale turneului play-off (locurile 1-8) din Liga I de futsal, Sala Polivalentă a găzduit partida CSM Politehnica Iaşi - Autobergamo Deva 0-5 (0-2).
Într-un meci în care gazdele au evoluat cu o echipă de "avarie", oaspeţii din Deva s-au impus clar în faţa moldovenilor prin golurile reuşite de Florin Matei (min. 2 şi 22), Paulo Ferreira (min. 11), Nuno Coco (min. 21 şi 40).
Din păcate, gazdele nu au reuşit nici măcar golul de onoare, formaţia din Dealul Copoului ratând numeroase ocazii prin Vali Pricop (min. 7, 15, 16, 39), Andrei Despan (min. 14, 18) şi Mario Şchiopu (min. 23, 24), cu remarca că portarii echipei din Deva şi ai naţionalei României, Vlad Iancu (repriza I) şi Petrişor Toni Toniţa (repriza a II-a) şi-au demonstrat cu prisosinţă clasa şi în arena ieşeană.
Au evoluat următoarele formaţii:
- CSM Politehnica Iaşi: Marius Chiriac - Liviu Ruxandari (căpitan), Mario Şchiopu, Victor Mandea, Andrei Despan, apoi Ioan Grigoraş - Valentin Pricop, Bogdan Baboi, Alexandru Panaite. Antrenor: Florin Nichifor. Preparator fizic: Florin Trofin. Maseur: Marian Sărbătoare. Director de marketing şi cronometror la masa oficială: Vlad Baban. Team-manager: Ionel Popa. Ofiţer de presă şi crainicul partidei: Dan Teodorescu.
- Autobergamo Deva: Vlad Iancu - Cristian Matei (căpitan), Letra Da Costa "Paulo Ferreira", Moreira Vieira "Nuno Coco", Florin Matei, apoi Petrişor Toni Toniţa - Cristian Obadă, Sergiu Tacot, Florin Ignat, Carlos Henrique "Ique Ribeiro", Taralvo "Cesar Ribeiro", Adrian Pînzaru, Kovacs Zabar. Antrenor: Florin Ignat. Delegat: Petrişor Toni Toniţa.
Din diferite motive, au absentat din tabăra ieşeană jucătorii  Narcis Cataramă, Radu Pisică, Radu Guţu, Gabriel Dobre, Cosmin Stan, Alexandru Pricop, Bogdan Botezatu, Robert Mircia.
Partida de la Iaşi a fost arbitrată de brigada Georgian Ionescu (Buzău) - Dumitru Bogdan Balaban (Galaţi). Rezervă a fost Flavius Ionuţ Cojocaru (Galaţi), iar observator federal Vasile Donţu (Galaţi).
Primul tur al turneului play-off din Liga I de futsal se dispută după sistemul "2 din 3", celelalte trei meciuri ale primei etape fiind CS City'us Târgu Mureş - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc (pe 18 aprilie, ora 18:00), Spicom Sfântu Gheorghe - CS United Galaţi şi Dunărea 2005 Călăraşi - Informatica Timişoara (ultimele două pe 19 aprilie, de la ora 18:00).
În etapa a II-a din sferturile de finală, partida Autobergamo Deva - CSM Politehnica Iaşi este programată pe 23 aprilie, de la ora 18:00.