luni, 10 aprilie 2017

Penicilina Iaşi a obținut o victorie chinuită în turneul play-out de volei feminin

Aplauzele jucătoarelor Penicilinei adresate publicului ieșean la sfârșitul meciului cu formația Unic Piatra Neamț au avut, mai curând, semnificația unor scuze pentru evoluția lor necorespunzătoare din acest meci. După ce, în turul fazei a doua (locurile 7-12), la Piatra Neamț, câștigaseră fără probleme cu 3-1, cine ar fi crezut că elevele lui Dan Gavril se vor chinui, pur și simplu, acasă, în fața unei echipe cu probleme de lot și care trăiește doar dintr-o mare ambiție. La începutul meciului de sâmbătă, Unic a condus cu 3-1 și 5-3. Penicilina a preluat conducerea, dar nu s-a putut distanța la mai mult de patru puncte:15-12, 17-14, 20-16, 22-19, 24-23. Succesul ei, în primul set, a fost unul la limită (25-23) și a anunțat ”chinurile” din următoarele două ”runde”. Lipsa de concentrare și de coeziune în teren, tratarea cu superficialitate a adversarului, care s-a mobilizat exemplar pe tot parcursul meciului, ”agățându-se” de fiecare minge, a făcut ca scorul la seturi să se întoarcă în favoarea oaspetelor. În setul al doilea, pe un fond echilibrat, gazdele au condus spre sfârșitul acestuia cu 21-19, dar au pierdut cu 22-25. În cel de-al treilea, nemțencele au avut inițiativa (1-4, 10-15, 12-16), ieșencele au revenit (19-16, 21-18), dar au căzut iarăși în visare și au cedat cu 21-25.
Singura voleibalistă din echipa ieșeană care a evoluat la nivelul unui meci de Divizia A1 a fost Jelena Cvijovic, în atac, dar de această dată și în apărare, suplinind...”absența” liberoului Cristen Moncs. Alicia Perrin a avut doar unele perioade bune, acuzînd la finalul meciului o durere la genunchiul drept. Celelate jucătoare din formația lui Dan Gavril au jucat dezamăgitor de slab, cu numeroase servicii greșite și blocaje ineficiente. Introducerea Andrei Streșină în locul Mariei Grabovețcaia a fost inspirată. Păcat. însă, că Streșină nu încearcă să devină o jucătoare de temut pentru adversare, prin forță și constanță.
”Glonțul” a trecut pe la ureche localnicelor în setul al IV-lea, pentru că nemțencele Sorina Buz, Alexandra Pintea și Irina Andreica au dorit foarte mult să câștige acest meci. Numai că uneori execuțiile tehnice au fost sub nivelul eșalonului în care evoluează. Penicilina a condus cu 8-7, 17-11, 20-16, dar, din nou, lipsa de concentrare a permis partenerelor să se apropie amenințător și să egaleze la 21-21. O ultimă zvâcnire a chimistelor (25-22) a adus egalitate la seturi 2-2.
În ”decisiv”, Penicilina a ajuns la 12-2, spectatorii s-au ridicat în picioare, dar au rămas așa vreme de mai multe minute, pentru că Unic a revenit treptat, dar sigur, până la 12-11. Din nou, emoții. Victoria a revenit, totuși, lui Gavril tatăl cu 15-11 și 3-2 la seturi, după un meci palpitant, dar de nivel mediocru din punct de vedere tehnic. A fost Penicilina Iaşi - Unic Piatra Neamţ 3-2 (25-23, 22-25, 21-25, 25-22, 15-11), în 129 minute de joc (26+28+28+32+15). Celelalte rezultate din play-out, ale rundei cu nr. 7: CSU Medicina Tg. Mureş - CSU Galaţi 3-0, SCM Piteşti - SCMU Craiova 3-0.
Pe 12 aprilie, etapa a VIII-a programează meciurile: SCMU Craiova - ACS Penicilina Iaşi (ora 15:00), Unic Piatra Neamţ - CSU Medicina Târgu Mureş şi CSU Galaţi - SCM Piteşti.
În turneul play-off (locurile 1-6), etapa a VII-a a adus rezultatele: CSM Târgovişte - Dinamo Bucureşti 3-0, Ştiinţa Bacău - CSM Lugoj 3-0 şi CSM Bucureşti - CS Volei Alba Blaj 0-3. Formaţia CS Volei Alba Blaj este virtual campioană, pentru al treilea sezon la rând.