joi, 30 ianuarie 2014

La EURO 2014 la futsal: Ucraina – 1 gol, România – 2 bare !

Florin Matei la balon în meciul cu Ucraina (sursa foto: UEFA)

Joi, 30 ianuarie 2014, în primul meci al cuplajului din „Lotto Arena” din Anvers (Belgia), în cadrul Campionatului European de futsal, Ucraina s-a impus la limită în faţa României, cu scorul de 1-0 (1-0), prin golul marcat de Dmytro Sorokin, în min. 18, în urma unei greşeli individuale a lui Florin Matei, care a pierdut mingea în propriul teren.
În repriza secundă, România a atacat mai mult poarta adversă şi a avut două şuturi în bară prin Cosmin Gherman (min. 30) şi Robert Lupu (min. 36). Când mai era 1 minut şi 43 secunde, naţionala României a scos portarul şi a jucat cu Robert Lupu în faza de atac, dar scorul a rămas neschimbat.
Chiar dacă a pierdut la limită meciul cu galonata echipă a Ucrainei, România este calificată deja în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde ar putea întâlni Rusia, cea mai bună formaţie din grupa B.
Într-un meci arbitrat de Ondřej Černý (Cehia – A1) şi Kamil Çetin (Turcia – A2), au evoluat echipele:
- România: Vlad Iancu - Marian Şotârcă, Florin Matei, Robert Lupu (căpitanul echipei), Dumitru “Mimi” Stoica, apoi Andrei Grigoraş – Florin Ignat, Ionuţ Movileanu, Ion Al-Ioani, Marius Matei, Emil Răducu, Cosmin Gherman, Szabolcs Manya, László Szőcs. Selecţioner: Nelu Stancea (care este şi antrenorul principal al echipei CSMS Iaşi).
- Ucraina: Yevgen Ivanyak - Dmytro Bondar, Yevgen Rogachov, Maxym Pavlenko (căpitan de echipă), Denys Ovsyannikov, apoi Kyrylo Tsypun, Dmytro Lytvynenko - Mykola Bilotserkivets, Yevgen Valenko, Dmytro Klochko, Petro Shoturma, Vitaliy Kiselyov. Dmytro Sorokin, Oleksandr Sorokin. Selecţioner: Yevhen Ryvkin.
- Cartonaşe galbene: Florin Matei şi László Szőcs, respectiv Oleksandr Sorokin, Yevgen Rogachov şi Yevgen Valenko.
Clasamentul la zi în grupa A arată astfel:
1. Ucraina                    1          1          0          0          1-0       3
2. România                 2          1          0          1          6-2       3
3. Belgia                      1          0          0          1          1-6       0
Ultimul meci al grupei, Ucraina – Belgia, este programat sâmbătă, pe 1 februarie, de la ora 21.45, în direct pe Eurosport 2.
Joi seara, în vedeta cuplajului din Lotto Arena se mai dispută meciul din grupa B, Olanda – Portugalia (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2). Vor arbitra Saša Tomić (Croaţia – A1) şi Borut Šivic (Slovenia).
Vineri sunt programate partidele: Croaţia – Cehia (ora 19.30, în direct pe Eurosport, în grupa D) şi Slovenia – Azerbaidjan (ora 21.45, în direct pe Eurosport 2, în grupa C, arbitrul A2 al jocului fiind piteşteanul Bogdan Sorescu).
Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală de la EURO 2014.
De remarcat că echipa României are o galerie puternică în Lotto Arena din Anvers, din care fac parte şi un grup de suporteri din Iaşi, în frunte cu deputatul Sorin Iacoban (aflat în mijlocul fanilor), Cristi Dăscăleanu, Ionel Popa (team-managerul echipei de futsal CSMS Iaşi), Ioan Grigoraş (unul dintre portarii echipei de futsal CSMS Iaşi), Mihai Pricop şi Sergiu Melinte, ultimul fiind şi preşedintele Asociaţiei Suporterilor de Elită din Iaşi.