duminică, 15 februarie 2015

Actualitatea sportivă ieşeană (handbal, volei, baschet): Poli Unistil Iaşi, învinsă pe malurile Dunării

Sursa foto: CSU Galaţi

Sâmbătă au debutat jocurile din retur a Diviziei A de handbal masculin. În etapa a 16-a din Seria A, Sala Polivalentă „Dunărea” a găzduit meciul CSU Galaţi – Politehnica Unistil Iaşi 30-21 (15-11).
După un joc echilibrat în prima jumătate a primei reprize, gazdele s-au desprins pe tabela de marcaj la 13-9 (min.24), 15-11 (la pauză), apoi a fost 17-11 (min.32), 20-13 (min.44) şi 26-18 (min.48). Cu 10 minute înainte de final, ieşenii s-au apropiat la patru goluri de formaţia de la Dunăre, dar nu au mai putut ţine ritmul până la finalul disputei, care s-a încheiat cu un categoric scor de 30-21 pentru CSU Galaţi.
Pentru gălăţeni au evoluat Condurache, Andronic - Moldovanu (7 goluri), Bursuc, Grigore, Mârşiu (1), Lăpuşneanu (1), Ionel (2), Dospinescu (2), Şahîn, Anton (3), Ciobanu (1), Avram (6), Şavloschi (2), Şerban, Ţigănaşu (5).
Pe parcursul disputei, doi jucători din tabăra gazdelor, Anton şi Şerban au primit cartonaşe roşii, fiind descalificaţi.
Celelalte rezultate ale rundei au fost: CSU II Suceava – HC Argeş Piteşti 28-43, Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău – CSM Ploieşti 32-37, CSM Focşani – CSM II Bucureşti 33-32, LPS Piatra Neamţ – Cimentul Bicaz 28-25, Vicov Bucovina – HC Buzău 23-48.
În runda viitoare, pe teren propriu, Poli Unistil Iaşi se va confrunta cu CSU Târgovişte (18 februarie, Sala Polivalentă, ora 17.00).

* Un succes şi o înfrîngere pentru echipele ieşene de volei

Etapa a 10-a din cadrul Diviziei A2 Est de volei feminin, ultima a sezonului regulat, a programat sâmbătă partida Ştiinţa Miroslava – SCM Piteşti 3-0 (25-15, 25-15, 25-22). Într-un alt joc al rundei, CSM Focşani – Dinamo Romprest II Bucureşti 0-3 (24-26, 17-25, 21-25).
În prima fază din play-off, Ştiinţa Miroslava se va confrunta cu CSU Galaţi, iar SCM Piteşti cu CSM Focşani. Se vor odihni Dinamo Romprest II Bucureşti şi Rapid Bucureşti, care vor evolua direct la turneul de patru al Seriei A2 Est, cu învingătoarele din prima fază din play-off, acolo unde disputele sunt programate după sistemul „2 din 3”.
Tot la volei feminin, dar în Divizia A1, pe teren propriu, CSM Bucureşti a învins echipa Penicilina Iaşi cu scorul de 3-0 (25-10, 25-11, 25-16).
Celelalte rezultate din runda cu nr. 17 au fost: CSM Satu Mare – Ştiinţa Bacău 0-3, CSU Medicina Tg. Mureş – Volei Alba Blaj 1-3, CSM Târgovişte – Universitatea Cluj 3-0, Unic Piatra Neamţ – SCMU Craiova 3-1 şi CSM Lugoj – Dinamo Romprest Bucureşti 1-3.
În etapa viitoare, pe teren propriu, într-un meci de „6 puncte”, Penicilina Iaşi va întâlni pe CSM Satu Mare.

* Debutează turneul semifinal de baschet masculin

Duminică, 15 februarie, de la ora 12.00, Sala Polivalentă găzduieşte meciul de baschet dintre Politehnica CSŞ Unirea Iaşi şi Phoenix Galaţi, din prima rundă a turneului semifinal (grupa I – promovare) din Liga I. Celelalte meciuri ale etapei I sunt CS Rapid Bucureşti - CSM VSKC Miercurea Ciuc (scor 62-64, disputat în devans) şi CS Dinamo Bucureşti - CSU Ştiinţa Bucureşti.