miercuri, 4 februarie 2015

Un prim succes pentru ceferistul ieşean Răzvan Aghion în 2015 !

A debutat în acest an, 2015, Circuitul Dacia-România-Vrancart-Trotuşul / Cupa Vrancart-Oneşti-Tg.Ocna-Slănic Moldova, organizat de CS TEMA SPORT ONEŞTI.
La TG.OCNA-DOFTEANA s-a desfăşurat turneul tinerilor tenismeni de 12 ani, acolo unde Răzvan Aghion (CS CFR Iaşi) s-a clasat pe locul 1 pe tabloul de „16”, după următoarele rezultate:
- Optimile de finală: fără adversar, fiind favoritul nr. 1;
- Sferturile de finală: 6-0, 6-0 cu Vlad Prahoveanu (CS Winner Braşov);
- Semifinale: 6-2, 6-1 cu David Apetrei (TC Vaslui);
- Finala: 6-1, 6-0 cu Mateo Maxim (SCM Bacău, nr. 2).
De remarcat că tânărul şi talentatul Răzvan Aghion, antrenat la CS CFR Iaşi de mama Raluca Aghion şi bunicul Vergil Aghion nu a pierdut nici un set la turneul la care a participat, unde a cedat doar 4 game-uri în cele trei partide disputate, câştigând şi 3 seturi la zero !!!
De menţionat că la categoria 14 ani băieţi, Ştefan Dediu (CS CFR Iaşi) a ajuns până în semifinalele competiţiei, unde a cedat cu 3-6, 5-7 în faţa lui Cătălin Niţă (SCM Bacău).
Într-un turneu cu jocuri la categoriile de vârstă 10 ani, 12 ani, 14 ani şi 16 ani, arbitrul principal a fost Marian Chirilă, iar directorul de turneu a fost Emil Ţintaru.