joi, 12 februarie 2015

CSMS Iaşi, victorie la limită în ultimul amical din Antalya

Banca de rezerve a CSMS Iaşi în Antalya (sursa foto: CSMS Iaşi)

Joi dimineaţă, în ultimul meci amical disputat în cantonamentul din Antalya (Turcia), echipa de fotbal CSMS Iaşi a învins cu scorul de 1-0 (1-0) pe ucrainienii de la Cernomoreţ Odessa. Unicul gol al partidei a fost reuşit în prima repriză, în min. 20, de juniorul de numai 17 ani, Alexandru Boiciuc (născut la Chişinău, în Rep. Moldova).
Formaţia CSMS Iaşi a aliniat următoarea garnitură: Grahovac - Voicu, Mihalache, Fl. Plămadă, Ţigănaşu - Ciucur, Alex Creţu, Enescu, Lukacs Bole - Onduku, Boiciuc. La pauză, Bosoi a intrat în locul lui Ciucur, iar în repriza secundă au mai evoluat portarul Caparco (în locul lui Grahovac), Markovic (în locul lui Mihalache), Ciucă l-a înlocuit pe Alex Creţu, Chelaru pe Enescu, Liviu Mihai pe Boiciuc, iar Crengăniş pe Onduku. Ieşenii, pregătiţi de antrenorul italian Nicolo Napoli au jucat în Antalya şase partide amicale, unde au reuşit trei victorii, două remize şi au încasat o singură înfrângere. CSMS Iaşi revine vineri în România, iar duminică are deja programat un antrenament de reacomodare în Dealul Copoului. Pe 20 februarie, în prima etapă din returul Ligii I de fotbal, ieşenii vor evolua la Chiajna, împotriva Viitorului Constanţa / Voluntari, echipă patronată şi antrenată de Gică Hagi, cel care a spus recent următoarele: „Sunt cel mai ieftin şi cel mai sigur pe post antrenor din Liga I !!!”. Mare dreptate are...