sâmbătă, 21 februarie 2015

Actualitatea sportivă ieşeană (volei, handbal): Victorii la zero pentru Penicilina Iaşi şi Ştiinţa Miroslava

Sursa foto: Facebook

Sâmbătă, etapa a 18-a din cadrul Diviziei A1 de volei feminin a programat meciul ACS Penicilina Iaşi - CSM Satu Mare 3:0 (25:21, 27:25, 25:19), partida din Sala Polivalentă fiind vizionată de peste 200 spectatori. De remarcat că în al doilea act al disputei, oaspetele au avut două mingi de set la 23-24 şi 24-25, dar al pierdut ultimele trei mingi şi implicit setul. În ultimul set, gazdele au condus cu 18-4 şi 23-12, satmarencele s-au apropiat până la 24-19, dar numai atât.
Din echipa antrenată de Rareş Puni, Tatiana Popa şi Nelu Lazariuc s-au evidenţiat Ana Maria Berdilă şi Cristina Lungu, ultima accidentându-se însă în ultimul set al meciului.
Alte rezultate ale rundei mai sus menţionate: SCMU Craiova - CSM Tîrgovişte 3:2 (25:18, 18:25, 16:25, 35:33, 15:7), Universitatea Cluj - CSU Medicina Târgu Mureş 0:3 (21:25, 7:25, 21:25), Dinamo Romprest Bucureşti - CSM Bucureşti 0:3 (18:25, 16:25, 23:25), Ştiinţa Bacău - Unic Piatra Neamţ 3:0 (25:12, 25:15, 25:18), iar la această oră se dispută meciul CS Volei Alba Blaj - CSM Lugoj.
După acest succes, Penicilina a trecut pe locul 8 al clasamentului, cu 15 puncte, iar în runda viitoare, pe 25 februarie, va evolua la Piatra Neamţ.
Tot astăzi, în Divizia A2 Est, au avut loc prima manşă din turneul play-off, care s-a încheiat cu următoarele scoruri: Ştiinţa Miroslava – CSU Galaţi 3-0 (25:16, 25:22, 25:18) şi SCM Piteşti – CSM Focşani 3-0.
În meciul din Sala Sporturilor din comuna ieşeană Miroslava, antrenorul Cătălin Ştirbu a utilizat pentru gazde următoarea formaţie: Petrescu – T. Diaconiţa, Poboroniuc, Pichiu, Ibănescu, Pădurean – Koszte (libero). Rezerve: Seserman şi Pal.
A doua partidă din play-off, într-o dispută programată după sistemul „2 din 3” va avea loc pe 28 februarie, la Galaţi şi Focşani.

* Recital de goluri în contul handbaliştilor ieşeni

În Sala Sporturilor din Vicovu de Jos şi în cadrul etapei a 18-a din Seria A a Diviziei A de handbal masculin, astăzi s-a disputat meciul CS DE LA ALPINISM LA TURISM VICOV BUCOVINA - CS POLITEHNICA UNISTIL IAŞI 22-52 (11-26). Oaspeţii au condus cu autoritate jocul şi au rulat tot lotul avut la dispoziţie. Pentru ieşenii antrenaţi de Florin Spiridon şi Nelu Zepciuc au înscris Folescu 4 goluri, Evu 5, Toma 1, Dîl 2, Dumitraş 6, Ştefan Dumitrache 14, Vulpe 6, Czari 3, Negru 6, Zaharia 2 şi Florin Dimofte 3. Celelalte rezultate ale etapei au fost: CSU TÂRGOVIŞTE - CSM II BUCUREŞTI 25-39 (13-18), ACS HD TELEORMAN ALEXANDRIA - CSM PLOIEŞTI 27-34 (13-20), CSU II SUCEAVA - CSM CIMENTUL BICAZ 33-26 (17-13), ŞTIINŢA MUNICIPAL DEDEMAN II BACĂU - CS HC BUZAU 2012 35-24 (15-10) şi o mare surpriză în jocul CSU GALAŢI - CSM FOCSANI 2007 22-24 (11-13). Au stat HC ARGEŞ PITEŞTI şi LPS PIATRA NEAMŢ.
Conduc în clasament echipele: 1. CSM Ploieşti – 48 pct; 2. CSU Galaţi – 39 pct; 3. HC Argeş Piteşti – 39 pct; 4. CS Politehnica Unistil Iaşi – 36; 5. CSM Focşani 2007 – 36 pct.
În etapa viitoare, pe 28 februarie, pe teren propriu, Poli Unistil Iaşi va întâlni pe LPS Piatra Neamţ.