vineri, 20 februarie 2015

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Dubai

Simona Halep, călare pe situaţie la Dubai (sursa foto: WTA Dubai)

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala turneului de categorie Premier 5 de la Dubai, după ce a învins-o, vineri, cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1, pe daneza Caroline Wozniacki, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 3.
Halep s-a impus după un meci care durat o oră şi 42 de minute.
Calificarea în finală la Dubai este recompensată cu 227.860 de dolari şi 585 de puncte WTA. În cazul unui succes înregistrat sâmbătă, în acest ultim act, Halep va reveni pe locul 3 WTA.
Adversara Simonei Halep de sâmbătă (ora 17.00) este jucătoarea cehă Karolina Pliskova, 22 de ani, locul 18 WTA, care se află în cel mai bun moment al carierei. Pliskova, cap de serie numărul 17, a reuşit, tot vineri, calificarea în premieră în ultimul act al unui turneu important, după victoria înregistrată, cu scorul de 6-4, 5-7, 7-5, în faţa sportivei spaniole Garbine Muguruza, locul 24 WTA.
Cele două finaliste se vor întâlni în premieră.
Pentru jucătoarea română, aceasta este a 16-a finală. Ea a câştigat nouă turnee, la Shenzhen (2015), Doha, Bucureşti (ambele în 2014), Nurnberg, 's-Hertogenbosch, Budapesta, New Haven, Moscova şi Sofia (toate cele şase turnee în 2013).
Desfăşurarea LIVE TEXT a meciului Halep-Wozniacki:
SETUL 1:
-Ora 18:32: Meciul a început.
-18:37: 0-1 Caroline Wozniacki câştigă la 30 pe propriul serviciu.
-18:39: 1-1 Halep egalează, câştigând primul său serviciu la 0.
-18:42: 1-2 Daneza preia din nou avantajul, după două greşeli ale Simonei.
-18:47: 1-3 O primă minge de break pentru Wozniacki.
-18:49: 1-4 Avantajul danezei creşte în primul set. Wozniacki arată mai mult control şi mai multă iniţiativă decât Halep.
-18:55: 2-4 Hai, Simona! Românca îşi câştigă serviciul, după ce salvează o minge de break.
-18:59: 2-5 Daneza se apropie de câştigarea primului set.
-19:02: 2-6 Break la zero pentru Wozniacki. Daneza câştigă primul set.
SETUL 2:
-19:03: 0-0 A început al doilea set.
-19:07: 1-0 Halep câştigă primul game, după ce obţine prima minge de break.
-19:13: 2-0 Simona îşi măreşte avansul în faţa danezei. A folosit două challenge-uri şi mai are unul pentru restul setului.
-19:16: 3-0 Halep câştigă pentru a doua oară pe serviciul adversarei.
-19:22: 4-0 Setul doi arată complet diferit. Avantajul lui Halep creşte, după ce câştigă din nou pe propriul serviciu.
-19:28: 4-1 Wozniacki câştigă primul său game, după ce salvează o minge de break.
-19:37: 5-1Simona se apropie de câştigarea celui de-al doilea set, după adjudecarea celui mai lung game al partidei.
-19:41: 6-1 Al doilea set, câştigat fără probleme de Simona!
SETUL 3:
-19:42: 0-0 A început setul al treilea.
-19:47: 1-0 Simona Halep a început setul al treilea cu nu prim game câştigat.
-19:51: 2-0 Început de set foarte bun pentru Simona, care, după un prim break, conduce deja setul cu două game-uri adjudecate.
-19:57: 2-1 Wozniacki câştigă un prim game în faţa lui Halep în acest set.
-20:02: 3-1 Simona îşi menţine avansul după ce face un nou break.
-20:07: 4-1 Halep câştigă acest game pe propriul serviciu.
-20:11: 5-1Simona anulează două mingi de break ale adversarei şi se apropie de final.
-20:15: 6-1 Halep a câştigat semifinala şi s-a calificat în finala turneului de la Dubai.
Tot la Dubai, într-o primă semifinală a probei de dublu feminin am consemnat: T. Babos / K. Mladenovic (HUN/FRA) – C. Garcia / K. Srebotnik (FRA/SLO) 3 – 6, 6 – 1, 10 – 5.

* Irina Camelia Begu, în penultimul act la turneul de la Rio

În prezent, la turneul de la Rio se dispută semifinala de dublu Irina Camelia Begu (România) / Maria Irigoyen (Argentina) – Chieh-Yu Hsu / Elitsa Kostova 6-2, 1-0 (meciul fiind în derulare).
În celălalt joc din semifinale, la dublu feminin: Ysaline Bonaventure / Rebecca Peterson - Beatriz Haddad Maia / Teliana Pereira W.O. (victorie prin retragerea adversarelor).
În semifinalele probei de simplu sunt programate partidele: S. Errani - J. Larsson şi Anna Schmiedlova (Slovacia) – Irina Camelia Begu (România). (Surse: Mediafax şi WTA Tennis)