joi, 3 martie 2016

La un pas de victorie în "Cetatea Băniei"!

Sursa foto: Sportul Doljean

Miercuri, pe 2 martie 2016, chimistele din "Valea Lupului" au fost la un pas de victorie în Cetătea Băniei, în meciul de volei SCM Universitatea Craiova – Penicilina Iaşi 3-2 (27-25, 20-25, 25-22, 14-25, 15-11), din etapa a 19-a a Diviziei A1 feminine.
După ce în primul set au recuperat de la 20-24 şi au avut şi două mingi de set pierdute, ieşencele au arătat că au forţă la fileul disputei, au câştigat două seturi, dar norocul a fost, la final, de partea oltencelor. Totuşi, după un meci pierdut în cinci seturi şi care s-a consumat în 2 ore şi 25 minute, Penicilina obţine un punct în clasamentul la zi, care va conta probabil la finalul sezonului regulat!
Celelalte rezultate ale rundei au fost: CSM Târgovişte – CSU Cluj 3-0 (17, 19, 20), Ştiinţa Bacău – Volei Alba Blaj 0-3 (-26,  -23, -19); CSM Bucureşti – Rapid Bucureşti 3-0 (12, 13, 17), CSU Medicina Târgu Mureş - Dinamo Bucureşti 3-0 (10, 20, 23); Unic Piatra Neamţ – CSM Lugoj 0-3 (-22, -21, -24).
Într-un clasament condus de Volei Alba Blaj, cu 56 puncte, Penicilina Iaşi se află pe locul 9, cu 19 puncte, după Unic Piatra Neamţ (20 puncte) şi înaintea lui SCMU Craiova (14 puncte).
Etapa viitoare, din 5 şi 7 martie, programează meciurile: ACS Penicilina Iaşi – CSU Medicina Târgu Mureş (ora 17:30, la Sala Polivalentă, va arbitra brigada B. Vişan - N. Stan, observator federat fiind A. Apetrei), CS Universitatea Cluj – Unic Piatra Neamţ, CSM Lugoj – SCMU Craiova, Dinamo Bucureşti – CSM Bucureşti, Rapid Bucureşti – Ştiinţa Bacău, respectiv CS Volei Alba Blaj – CSM Târgovişte (luni, de la ora 18.00, în direct pe Digi Sport).