sâmbătă, 30 iulie 2016

Prima victorie pe teren propriu pentru CSM Politehnica Iaşi

Sursa foto: Ziarul de Iaşi

În etapa a II-a din Liga I de fotbal, CSM Politehnica Iaşi, echipă antrenată de italianul Nicolo Napoli, a cucerit primele trei puncte în faţa propriilor suporteri, contra lui Gaz Metan Mediaş, scor 3-1 (1-1). Ieşenii au deschid scorul, rapid, în minutul 5, în urma cornerului executat de Ciucur. Balonul a fost deviat până la Țigănașu, care a fost pe fază şi a deschis scorul. Tot după un corner a venit şi golul egalizator. Zaharia a reluat cu capul, şi după o bâjbâială în propriul careu a lui Mihalache, Axente a înscris de lângă doi fundaşi ieşeni (min. 34). Pustai a mutat ofensiv şi l-a introdus pe Eric, dar brazilianul nu a arătat mare lucru în repriza secundă. Au urmat apoi ocaziile monumentale ale ieşenilor, prin acelaşi Piccioni. Atacantul italian a reuşit în 15 minute de joc să irosească trei ocazii uriaşe, în minutul 66 nimerind bara. Şansele gazdelor au fost răzbunate însă de Böle, care a readus Iaşiul în avantaj după un şut din întoarcere, de la 20 de metri (min. 82). Finalul i-a aparţinut în totalitate lui Andrei Cristea, care l-a lăsat "mască" pe Pleşca la lovitura liberă din prelungiri (min. 90+1).
Într-un meci arbitrat de brigada George Rădulescu - Gheorghe Bogdan şi Andrei Constantinescu - Andrei Florin Chivulete (toţi din Bucureşti), au evoluat echipele:
- CSM Politehnica Iaşi: Grahovac - Ionuţ Voicu, Mihalache Frăsinescu, Țigănașu - Ciucur (Vasile Gheorghe '46), Mitic, Tîrșă (Chelaru '58), Böle - Andrei Cristea, Piccioni (Dan Roman '74). Antrenor: Nicolo Napoli.
- Gaz Metan Mediaş: Pleșca - V. Crețu (Trtovac '87), I. Cristea, Zaharia, Susnjar, C. Petre - Munteanu (Eric '46), Danci, Llullaku - Axente, Gavra (Buzean '69). Antrenor: Cristi Pustai.
Celelalte meciuri ale rundei cu nr. 2 (30 iulie-1 august) sunt: FC Botoşani - CFR Cluj, Dinamo Bucureşti - ACS Poli Timişoara, Pandurii Tg. Jiu - Astra Giurgiu (se joacă la Drobeta Turnu Severin), FC Viitorul Constanţa - FC Steaua Bucureşti (se joacă la Ovidiu), CSU Craiova - ASA Tg. Mureş, Concordia Chiajna - FC Voluntari.
Etapa a III-a din Liga I programează meciurile:
- Vineri (05.08.2016):
FC Voluntari - F.C. Botosani (ora 18:30) şi ASA Târgu Mureş - CSM Poli Iași (ora 21:00, pe Stadion Trans-Sil din Târgu Mureş).
- Sâmbătă (06.08.2016):
Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova (ora 18:30) şi Steaua Bucureşti - Concordia Chiajna (ora 21:00, pe Arena Naţională din Bucureşti).
- Duminică (07.08.2016):
Gaz Metan Mediaş - FC Viitorul Constanţa (ora 18:30) şi ACS Poli Timișoara - Pandurii Tg. Jiu (ora 21:00).
- Luni (08.08.2016):
CFR 1907 Cluj - Dinamo Bucureşti (ora 21:00, pe Stadionul Dr. Constantin Radulescu din Cluj-Napoca).
(Surse: Digi Sport şi LPF)