sâmbătă, 23 iunie 2012

EURO 2012: Cu doamna cancelar Angela Merkel în tribune, Germania s-a calificat în semifinale !

* Vineri, în cel de-al doilea sfert de finală, Germania s-a impus în faţa Greciei cu scorul de 4-2 (1-0)
Naţionala Germaniei a învins, vineri seară, la Gdansk, cu scorul de 4-2 (1-0), reprezentativa Greciei, în al doilea sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Pentru Germania au marcat Phillip Lahm – min. 39, Sami Khedira – min. 61, Miroslav Klose – min. 68 şi Marco Reus – min. 74, iar pentru Grecia au înscris Giorgios Samaras – min. 55 şi Dimitris Salpingidis – min. 89 (din penalty). De menţionat că în minutul 4, germanul Schurrle a înscris după ce Sifakis a respins în faţă un şut, dar centralul sloven Damir Skomina a anulat golul pentru o poziţie de ofsaid.
 Au evoluat echipele:
- Germania: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Reus (Gotze '80), Ozil, Schurrle (Muller '67) - Klose (Gomez '80). Selecţioner: Joachim Löw.
- Grecia: Sifakis - Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas (Fotakis '46) - Makos (Liberopoulos '72), Maniatis - Ninis (Gekas '46), Katsouranis, Samaras - Salpingidis. Antrenor: Fernando Santos.
Arbitri: Damir Skomina (centru) - Primoz Arhar, Matej Zunici (asistenţi) - Slavko Vincici, Matej Jug (asistenţi suplimentari) - toţi Slovenia - Stephane Lannoy (rezervă) – Franţa.
Germania, finalista ediţiei din 2008, când a fost învinsă de Spania, va întâlni în semifinale câştigătoarea sfertului de finală dintre Anglia şi Italia. La meci a asistat şi cancelarul Germaniei, Angela Merkel.
De remarcat că meciul Germania-Grecia a intrat pe lista partidelor cu cele mai multe goluri marcate la un Campionat European de fotbal. Lista confruntărilor cu cele mai multe goluri înscrise se prezintă astfel:
- 2012, sferturi: Germania-Grecia 4-2.
La EURO 2012, până în prezent s-au disputat două partide din sferturile de finală, astfel: Cehia - Portugalia 0-1 şi Germania - Grecia 4-2. Celelalte partide din sferturi sunt:
- Sâmbătă (23 iunie):
Spania - Franţa, ora 21.45, la Doneţk
- Duminică (24 iunie):
Anglia - Italia, ora 21.45, la Kiev.
Ambele dispute vor putea fi vizionate pe TVR 1 şi Dolce Sport.
În semifinale sunt programate meciurile Portugalia – Spania / Franţa (27 iunie, ora 21.45, la Doneţk) şi Germania – Anglia / Italia (28 iunie, ora 21.45, la Varşovia). Finala competiţiei este programată la Kiev, în Ucraina, în ziua de duminică, 1 iulie, începând cu ora 21.45.