luni, 18 iunie 2012

EURO 2012: Germania şi Portugalia s-au calificat în sferturile de finală ale competiţiei

* Duminică, în ultimele partide programate în grupa B s-au înregistrat rezultatele: Germania – Danemarca 2-1 şi Olanda – Portugalia 1-2
Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European din Ucraina şi Polonia, după ce a învins, duminică, la Lvov, cu scorul de 2-1 (1-1), selecţionata Danemarcei, în ultima etapă a grupei B a competiţiei. Pentru Danemarca a marcat Krohn-Dehli min. 24, iar pentru Germania au înscris Podolski – min. 19 şi Bender – min. 80. Au evoluat echipele:
- Danemarca: Andersen - Jacobsen, Kjær, Agger, S. Poulsen - Kvist, Zimling (C.Poulsen '78) - J. Poulsen (Mikkelsen '82), Eriksen, Krohn-Dehli - Bendtner. Selecţioner: Morten Olsen.
- Germania: Neuer - Bender, Badstuber, Hummels, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Muller (Kroos '84), Ozil, Podolski (Schurrle '64) - Gomez (Klose '74). Selecţioner: Joachim Löw.
Au arbitrat: Carlos Velasco Carballo (centru) - Roberto Alonso Fernandez, Juan Carlos Yuste Jimenez (asistenţi) - David Fernandez Borbalan, Carlos Clos Gomez (asistenţi suplimentari) - toţi Spania - Mark Clattenburg (rezervă) - Anglia.
Să mai menţionăm că, tot din grupa B, echipa naţională a Portugaliei s-a calificat şi ea în sferturile de finală ale Campionatului European din Ucraina şi Polonia, după ce a învins, duminică, la Harkov, cu scorul de 2-1 (1-1), reprezentativa Olandei. Golurile portughezilor au fost marcate de Cristiano Ronaldo (FOTO), în minutele 28 şi 74, în timp ce pentru olandezi a înscris Van der Vaart, în minutul 11. Au evoluat formaţiile:
- Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao - Raul Meireles (Custodio '72), Miguel Veloso, Moutinho - Nani (Rolando '87), Helder Postiga (Nelson Oliveira '64), Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Paulo Bento.
- Olanda: Stekelenburg - Van der Wiel, Vlaar, Mathijsen, Willems (Affelay '67) - Van der Vaart, De Jong - Robben, Van Persie, Sneijder - Huntelaar. Selecţioner: Bert van Marwijk.
Au arbitrt: Nicola Rizzoli (central) - Renato Faverani, Andrea Stefani (asistenţi) - Gianluca Rocchi, Paolo Tagliavento (asistenţi suplimentari) - toţi Italia - Martin Atkinson (rezervă) - Anglia.
Clasamentul final al grupei B este următorul:
1. Germania     3          3          0          0          5-2       9
2. Portugalia    3          2          0          1          5-4       6
3. Danemarca    3          1          0          2          4-5       3
4. Olanda          3          0          0          3          2-5       0
În sferturile de finală, Germania va întâlni selecţionata Greciei (pe 22 iunie, la ora 21:45, la Gdansk), în timp ce Portugalia va juca împotriva formaţiei Cehiei (o zi mai devreme, pe 21 iunie, la ora 21:45, la Varşovia).
Luni, pe 18 iunie, în ultimele meciuri ale grupei C se vor juca partidele Croaţia - Spania, la Gdansk şi Italia - Irlanda, la Poznan. Ambele meciuri vor debuta la ora 21:45 şi vor putea fi urmărite pe TVR 1 şi TVR 2.