vineri, 22 iunie 2012

EURO 2012: Ronaldo duce Portugalia în semifinalele competiţiei

* În primul sfert de finală, joi, la Varşovia, Portugalia a învins Cehia cu scorul de 1-0 (0-0)
Naţionala Portugaliei a învins, joi seară, la Varşovia, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Cehiei, în primul sfert de finală din cadrul Campionatului European din Polonia şi Ucraina, şi s-a calificat în semifinalele competiţiei. Unicul gol al partidei a fost înscris de Cristiano Ronaldo, în minutul 79.
În minutul 58, portughezul Hugo Almeida a trimis mingea în poarta Cehiei, dar reuşita sa a fost anulată pe motiv de ofsaid.
Au evoluat echipele:
- Cehia: Cech - Gebreselassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Hübschman (Pekhart '86), Plasil - Jiracek, Darida (Rezek '61), Pilar - Baros. Antrenor: Michal Bilek.
- Portugalia: Rui Patricio - Joao Pereira, Pepe, Bruno Alves, Coentrao - Meireles (Rolando '88), Veloso, Moutinho - Nani (Custodio '84), Postiga (Hugo Almeida '40), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Paulo Bento.
Au arbitrat: Howard Webb (central) - Michael Mullarkey, Sander van Roekel - Olanda (asistenţi) - Martin Atkinson, Mark Clattenburg (asistenţi suplimentari) - toţi Anglia - Jonas Eriksson (rezervă) - Suedia.
Atacantul portughez Helder Postiga a părăsit terenul pe targă, accidentat la coapsa dreaptă.
Naţionala Portugaliei va întâlni în semifinalele Campionatului European câştigătoarea sfertului de finală de sâmbătă, Spania - Franţa.
Următoarele meciuri din sferturile de finală, care vor putea fi vizionate în direct pe TVR 1, sunt:
- Vineri: Germania - Grecia, ora 21.45, la Gdansk
- Sâmbătă: Spania - Franţa, ora 21.45, la Doneţk
- Duminică: Anglia - Italia, ora 21.45, la Kiev.