sâmbătă, 16 iunie 2012

La EURO 2012: Furtuna de la Doneţk nu a adus nimic bun gazdelor ucrainiene !

* În etapa a doua din grupa D au fost consemnate vineri seara rezultatele: Ucraina – Franţa 0-2 şi Suedia – Anglia 2-3
Reprezentativa Franţei a învins, vineri, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata similară a Ucrainei, într-un meci contând pentru etapa a doua de la grupa D din cadrul Campionatului European de fotbal. Golurile au fost marcate de Menez – min. 53 şi Cabaye – min. 56. Au evoluat echipele:
- Ucraina: Piatov - Gusev, Mihalik, Khacheridi, Selin - Iarmolenko (Aliev '68), Timoşciuk, Nazarenko (Milevski '60), Konoplianka - Şevcenko, Voronin (Devici '46). Selecţioner: Oleg Blohin
- Franţa: Lloris  - Debuchy, Rami, Mexès, Clichy - Diarra, Cabaye (M'Vila '68)- Ménez (Martin '73), Nasri, Ribéry - Benzema (Giroud '76). Selecţioner: Laurent Blanc
Au arbitrat: Bjorn Kuipers - Sander van Roekel, Erwin Zeinstra - Pol van Boekel, Richard Liesveld - toţi Olanda - Tom Harald Hagen - Norvegia.
Meciul a fost întrerupt în minutul 5, din cauza unei furtuni violente, fiind reluat după 57 de minute. Din această cauză, cealaltă partidă din grupă, Anglia-Suedia, a fost decalată pentru ora 22.00. În final, reprezentativa Angliei a învins cu scorul de 3-2 (1-0) naţionala Suediei, la Kiev, suedezii nemaiavând astfel şanse să acceadă în faza următoare a turneului. Golurile partidei din capitala Ucrainei au fost marcate de Carroll – min. 23, Walcott – min. 64 şi Welbeck – min. 78, iar pentru Suedia au înscris Johnson – min. 49 (autogol) şi Mellberg – min. 59.
Au evoluat formaţiile:
- Suedia: Isaksson - Granqvist (Lustig '66), Mellberg, J.Ollson, M. Olsson - Larsson, Svensson, Källström, Elm (Wilhelmsson '81) - Ibrahimovici - Elmander (Rosenberg '79). Antrenor: Erik Hamren.
- Anglia: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner (Walcott '61), Gerrard, Parker, Young - Carroll, Welbeck (Oxlade-Chamberlain '90). Antrenor: Roy Hodgson.
Au arbitrat: Damir Skomina (centru) - Primoz Arhar, Matej Zunici (asistenţi) - Matej Jug, Slavko Vincici (asistenţi suplimentari) - toţi Slovenia - Florian Meyer (rezervă) - Germania
După două etape disputate, clasamentul grupei D este următorul:
1. Franţa                      2          1          1          0          3-1       4
2. Anglia                      2          1          1          0          4-3       4
3. Ucraina                    2          1          0          1          2-3       3
4. Suedia                     2          0          0          2          3-5       0
Ultima etapă din grupa D programează, marţi, 19 iunie, de la ora 21:45, meciurile Ucraina - Anglia şi Franţa - Suedia. Primele două clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală ale competiţiei din Polonia şi Ucraina.
Dar până atunci sâmbătă, pe 16 iunie, în etapa a treia din grupa A, se vor juca meciurile Grecia – Rusia (la Varşovia) şi Cehia – Polonia (la Wroclaw). Ambele partide vor debuta la ora 21:45 şi vor putea fi vizionate pe TVR, după ce postul naţional de televiziune a rupt contractul cu Dolce Sport.