sâmbătă, 8 februarie 2014

ACTUALITATEA SPORTIVĂ IEŞEANĂ: Victorii în sportul cu mingea peste fileu

Florina Alexandru

În acest week-end, echipele ieşene au fost puse să joace doar în deplasare, conform programului sportiv competiţional elaborat de federaţiile de specialitate. Numai că, formaţii ieşene au dobândit două frumoase victorii în voleiul autohton, chiar şi pe terenuri străine.
În Divizia A1 de volei feminin, în etapa a 17-a, sâmbătă s-a disputat meciul CS Volei 2004 Tomis Constanţa – Penicilina Iaşi 0-3 (18-25, 26-28, 20-25), care a durat 77 minute (‘25+’28+’24). De remarcat că setul al doilea a fost foarte echilibrat, gazdele conducând la un moment dat cu 26-25, dar ieşencele au câştigat ultimele 3 mingi şi implicit setul, după cum ne-a declarat de la faţa locului preşedintele executiv al chimistelor, Vasile Stângă.
Pentru echipa moldavă, antrenată la Rareş Puni şi Tatiana Popa au evoluat Mihaela Stângă – Ana Maria Berdilă, Melinda Sipos, Cristina Lungu, Daniela Popovici, Andra Ştreşină – Diana Studineanu (libero). Au mai jucat: Simona Mocanu, Ana Maria Ursachi, Cătălina Lungu.
Duminică, 9 februarie, de la ora 18.00 se va juca meciul CSM Bucureşti – Penicilina Iaşi, o restanţă din etapa a 15-a.
Săptămâna viitoare, Sala Polivalentă din Iaşi va găzdui două dispute ale Penicilinei Iaşi, în etapele de campionat din prima ligă de volei feminin: miercuri, cu SCM “U” Craiova (ora 17.00), iar vineri cu Dinamo Bucureşti (probabil ora 14.30 sau 15.00).
Tot sâmbătă, pe 8 februarie, în etapa a 9-a din Divizia A2 Est de volei feminin s-a jucat meciul CSŞ Pro Volei Botoşani – SC Ştiinţa Miroslava Iaşi 0-3 (13-25, 11-25, 16-25), jocul fiind disputat pe durata a 54 minute.
A fost a 9-a victorie consecutivă pentru echipa antrenată de Cătălin Ştirbu, care ne-a declarat: “A fost mai mult un antrenament cu public, am folosit tot lotul de jucătoare. Promovarea noastră în prima ligă nu va fi uşoară, deoarece din Seria Vest, echipele din Cluj şi Baia Mare sunt valori certe”.
În jocul de la Botoşani, formaţia ieşeană a utilizat formaţia: Ştefana Petrescu – Arhip, Cătălina Poboroniuc, Raluca Pichiu, Simona Filip, Tatiana Diaconiţa – Andrada Koszte (libero). Au mai jucat: Daniel Shapira (din Israel), Andra Ibănescu, Ana Pal şi Ana Delescu.
În ultima rundă din sezonul regulat, sâmbătă, 15 februarie, probabil de la ora 11.00 sau 12.00, în sala de sport a comunei ieşene Miroslava, formaţia moldavă se va confrunta cu SCM Piteşti.
Pentru rundele viitoare din play-off şi turneul final, SC Ştiinţa Miroslava Iaşi a transferat deja două jucătoare de la CSM Bucureşti, ele fiind Florina Alexandru (19 ani, ridicătoare) şi Andreea Buzilă (18 ani, centru, campioană naţională la junioare cu CSM-CSŞ 2 Bucureşti).

* Baschetbaliştii ieşeni, învinşi la limită la Bucureşti

În Liga I de baschet masculin (Faza a II-a, Seria 3, Etapa I) sâmbătă a fost programată partida Rapid Bucureşti – Poli CSŞ Unirea Iaşi 83-82 (19-21, 13-23, 16-12, 27-19, în prelungiri 8-7).
Elevii lui Costel Moscalu şi Gabriel Clapon au scăpat victoria printre degete, ieşenii conducând cu 44-32 (la pauza mare), iar în prelungiri cu 81-79 şi 82-81. Când mai erau 6 secunde de joc, bucureşteanu Lupuşoara a transformat două aruncări libere şi Rapidul se impune în faţa Politehnicii cu scorul de 83-82 !!!
Marcatorii celor două echipe au fost:
- Rapid: M. Bulancea 11 (2x3), Bordei 8 (1x3), Lupuşoara 5 (1x3), Spahiu 11 (1x3), Similache 13, Ştefănescu 14 (3x3), Buruiană 21.
- Poli: Hurjui 25 (4x3), M. Nicolae 23, Popovici 9, Amrghioalei 19 (3x3), Rotariu 6.
În runda viitoare, peste două săptămâni (22 februarie), pe teren propriu, Poli CSŞ Unirea Iaşi va întâlni pe Steaua CSM Eximbank II Bucureşti.

* Duminică, echipele ieşene de handbal evoluează în deplasare

În Divizia A de handbal masculin, în etapa a 16-a din Seria A, duminică, 9 februarie, se vor disputa meciurile CSH Teleorman Alexandria – HC Universitas Iaşi (ora 11.00) şi CSM 2007 Focşani – Politehnica Iaşi (ora 13.00). Astăzi, în mare derby al campionatului, pe teren propriu, CSM Călăraşi a învins pe Ştiinţa Municipal Dedeman II Bacău cu scorul de 38-29 (14-11).

* Conferinţă de presă în fotbalul de sală ieşean la “Iulius Mall”

Luni, pe 10 februarie 2014, de la ora 12.00, la Restaurantul „Medieval Gurmand” din incinta Iulius Mall (etajul 2) din campusul studenţesc Tudor Vladimirescu va avea loc o conferinţă de presă cu participarea echipei de futsal CSMS Iaşi. Formaţia din Dealul Copoului este condusă de pe banca tehnică de antrenorul principal Nelu Stancea, care este şi selecţionerul naţionalei României, cea care a participant recent la Campionatul European de fotbal în sală de la Anvers / Antwerp (Belgia), unde a ajuns în sferturile de finală şi s-a clasat astfel pe unul din primele 8 locuri ale competiţiei, îndeplinindu-şi astfel obiectivul.

La EURO 2014 de futsal din Belgia, în semifinale am consemnat rezultatele: Rusia – Spania 4-3 (0-1, 3-3, 1-0 în prelungiri) şi Italia – Portugalia 4-3 (1-2).
Sâmbătă seară se dispută finalele pentru podium astfel: Portugalia – Spania (pentru locurile 3-4), scor final 4-8 (2-6) şi Rusia – Italia (pentru locurile 1-2, de la ora 21.30).
În 2016, turneul final european de futsal se va organiza în Serbia, iar pentru 2018, România îşi va depune candidatura în acest sens, având noua Sala Polivalentă din Bucureşti finalizată, după cum a declarat Valeriu Ioniţă, team-managerul naţionalei ţării noastre de futsal.

În Liga I de futsal din Români, sâmbătă s-au reluat întrecerile cu primul meci al rundei cu nr. 14: FC Progresul Focşani – Autobergamo Fiat Deva 3-10 (1-4). Luni, pe 10 februarie, se vor juca celelalte partide ale rundei: Spicom Sfântu Gheorghe - Futsal Klub Odorheiu Secuiesc (ora 16.30), Dunărea Călăraşi - Sportis Târgovişte (ora 17.00), CS United Galaţi - KSE Târgu Secuiesc (ora 18.00, arbitrul A2 este ieşeanul Vlad Ciobanu) şi CFF Clujana Cluj - CS City'us Târgu Mureş (ora 19.00), iar CSMS Iaşi va sta.

* CSMS Iaşi pierde la limită al doilea amical din Antalya

După 0-0 cu ACS Poli Timişoara, CSMS Iaşi a disputat sâmbătă al doilea meci de pregătire în cantonamentul din Antalya (Turcia), pierdut la scorul 2-3 (0-2) în faţa echipei Spartaki Tsinkvali  (Georgia). Conduşi la pauză cu 2-0, ieşenii au egalat în repriza secundă la 2-2 prin golurile marcate de Cioranu şi Dobre, dar georgienii au înscris apoi golul victoriei din lovitură liberă.
Sub conducerea antrenorului Marius Lăcătuş, CSMS Iaşi a utilizat în prima repriză formaţia: Caparco - Bosoi, Radina, Visa, Vladu - Mihalache, Olah, Onofraş, Liviu Mihai, Hoxha – Pălimaru. În repriza secundă, ieşenii au utilizat echipa: Dani - Radovic, Cioranu, Avrămia, Bădic - Novac, Dedu, Călugaru, Ţigănaşu - Herghelegiu, Dobre.