Evoluţii promiţătoare pentru echipele ieşene de handbal

Sursa foto: CSM 2007 Focşani
Duminică, pe 9 februarie, echipele ieşene de handbal din liga a doua au evoluat în deplasare, în etapa a 16-a din Seria A a Diviziei A, dar nu s-au întors cu mâna goală ! Rezultatele au fost următoarele:
- CSH Teleorman Alexandria – HC Universitas Iaşi 30-30 (18-15)
De la 28-26 pentru gazde, ieşenii au egalat la 28-28 (min. 55) şi mai apoi la 29-29 (min. 59). Localnicii au marcat pentru 30-29, dar Gabi Dumitrache a egalat pe tabela de marcaj la 30-30, când mai erau 20 secunde de joc. Pentru HC Universitas Iaşi au marcat: Ilie Burdun 6 goluri, Gabriel Dumitrache 7, Florin Dimofte 1, Alex Ciobanu 8, Ştefan Dumitrache 3, Răzvan Ifrim 4 şi Alexandru Poteră 1.
După partidă, antrenorul formaţiei moldave, Radu Crăescu, ne-a declarat: „Îmi pare rău că nu am câştigat acest joc, puteam să obţinem victoria, chiar dacă gazdele au avut arbitrajul de partea lor. Noi am avut 7 eliminări, dar numai 4 au fost corecte !”.
- CSM 2007 Focşani – Politehnica Iaşi 28-29 (12-14)
În min. 40, ieşenii aveau un avantaj de 7 goluri, la scorul de 14-21 (gazde-oaspeţi). După câteva eliminări succesive în tabăra oaspeţilor, ieşenii evoluând la un moment dat chiar şi în 4 jucători de câmp, gazdele s-au apropiat la 25-27 şi au egalat la 28-28, în min. 58. Totuşi, în min. 60, ieşeanul Alex Vulpe a marcat golul victoriei şi Poli a câştigat meritat, dar la numai un gol diferenţă (28-29). Pentru ieşeni, conduşi de pe banca tehnică de antrenorii Florin Spiridon şi Ioan Zepciuc, au marcat: Alexandru Vulpe 8 goluri, Gelu Negru 5, Alexandru Dîl 6, Ionuţ Caciuc 7, Ştefan Folescu 1, Roland Czari 1, Ioan Ciocoiu 1.
Pentru gazdele vrâncene au marcat: Necoară 2 goluri, Sîsîeac 1, Gramatic 1, Nelu 4, Tănase 2, Popa 4, Neaţă 2, Smeu 7, Năstăsie 5.
A fost un meci echilibrat, s-a mers cap la cap până prin minutul 20, după care noi ne-am distanţat la două goluri la finalul primei reprize şi chiar la şapte în repriza secundă. Am suferit apoi multe eliminări şi am câştigat la limită, dar am câştigat totuşi în faţa unui adversar incomod !”, ne-a declarat la finalul meciului antrenorul principal al formaţiei ieşene, Florin Spiridon.
În etapa viitoare, în Sala LPS din Dealul Copoului, HC Universitas Iaşi va întâlni pe HC Vaslui (sâmbătă, 15 februarie, ora 12.00, oaspeţii luptând pentru promovarea în prima ligă, alături de CSM Călăraşi), iar duminică, 16 februarie, tot pe teren propriu, Poli Iaşi se va confrunta cu CS Handbal Teleorman Alexandria.